عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۲۲ تیر, ۱۳۹۹
فهرست

آرامش خاورمیانه شرط لازم برقراری امنیت دنیا؛

تدابیر شدید امنیتی در اروپا به مناسبت ایام سال نو میلادی در حالی به بالاترین سطح خود رسیده است که در چند سال گذشته جشن‌های سال نو همواره برای غرب نشینان یادآور خاطرات تلخ حوادث تروریستی و کشته شدن اتباع این کشورها بوده است.

همین موضوع باعث شده تا دولت‌های غربی تلاش کنند با افزایش تدابیر امنیتی از میزان رسوایی‌های خود در ضعف سیستم امنیتی و نیز حمایت‌های بی‌شائبه گذشته و حال خود از گروه‌های تروریستی بکاهند. در لندن پلیس مسلح با موانع بتونی حضور دارد. تردد خودروها در شهر لندن ممنوع خواهد شد. پلیس منچستر تدابیر امنیتی خود را به بالاترین سطح رسانیده و پلیس حمل‌ونقل انگلیس گشت مسلحانه در شبکه‌های قطار و مترو مستقر کرده است. پلیس اسکاتلند نیز حضور نیروهای محسوس پلیس در هنگام جشن‌های خیابانی را اعلام داشته است.

همه این تدابیر که در شهرها و کشورهای دیگر اروپا نیز به شکل محسوس افزایش‌یافته است ضمن ایجاد فضای ناامنی و رعب و وحشت در میان مردم این نکته را خاطرنشان می‌سازد که در آستانه سال نو میلادی اروپا بیشترین احساس خطر را از ناحیه وجود عوامل تروریستی احساس می‌نماید.

اما آیا این افزایش تدابیر امنیتی برای حفاظت از جان و آرامش اتباع کشورهای غربی کافی است؟ حادثه تروریستی بازار کریسمس برلین در حالی رخ داد که سال گذشته یک بازار مشابه در نیس فرانسه هدف قرار گرفته بود و پلیس آلمان به دلیل اعلام اهداف داعش در بالاترین سطح آماده‌باش خود قرار داشت اما هیچ‌یک از این عوامل نتوانست از جان شهروندان برلین در برابر کامیون تروریستی محافظت کند.

هم‌اکنون نیز وضع به همین منوال است. افزایش تدابیر امنیتی برای کنترل شهروندانی که خود روزی در این شهر زندگی کرده و پس از اعزام به سوریه و عراق بیشترین آموزش‌های تروریستی را فراگرفته و اکنون به کشورهای خود بازگشته‌اند به‌هیچ‌وجه کارآمد نخواهد بود چراکه هر یک از شهروندان اروپا در حال حاضر امکان انجام حملات تروریستی را در شهرها و کشورهای اروپایی دارد و مقابله با این جریان با افزایش تدابیر امنیتی به‌هیچ‌وجه کارساز نیست.

برای مقابله با این‌گونه حوادث تروریستی باید عامل اصلی و ریشه بحران خشکانیده شود. ریشه این بحران امنیتی در حمایت‌های بی‌شائبه غرب  از شکل‌گیری و پرورش تفکرات سلفی تکفیری نهفته است. مقامات اروپایی که روزی با حمایت‌های مالی و هرگونه همراهی خود، مهاجرین افراط‌گرای خود را حتی بدون ویزا به خاک ترکیه روانه می‌داشتند تا ازآنجا به خاک سوریه وارد شوند امروز باید پذیرای تبعات اشتباهات خود باشند.

اروپا باید زمانی که دختران و پسران نوجوان محصل در کشورهای اروپایی تحت تأثیر تبلیغات فضای مجازی با حمایت کشورهای غربی در عرض یک روز بدون داشتن هیچ‌گونه مدارکی به خاک سوریه می‌رسیدند به فکر تبعات امروز و بروز ناامنی در کشورهای خود می‌افتاد.

متأسفانه ناامنی و بی‌ثباتی حال حاضر اروپا و فضای رعب و وحشت حاکم بر جشن‌های اعیاد میلاد مسیح در کشورهای غربی نتیجه بی‌واسطه و مستقیم سیاست‌های غلط مقامات غربی در حمایت از گروه‌های تروریستی حاضر در سوریه و عراق است و این بحران از بین نخواهد رفت مگر پس از برقراری ثبات و آرامش و امنیت در خاورمیانه.

کشورهای غربی اگر به دنبال برقراری ثبات و امنیت در کشورهای خود هستند باید ابتدا ایادی خود در بحران خاورمیانه را کنترل کرده و پس‌ازآنکه امنیت در سوریه و عراق را تأمین کردند به دنبال حفظ امنیت شهروندان خود باشند چراکه تفکر تمامیت طلب و زیاده‌خواه سلفی تکفیری موجود در میان تروریست‌های دست‌پرورده غرب همواره اروپا و آمریکا را به‌عنوان اولین مظهر و نماد کفر تلقی کرده و اولین هدف خود را فروپاشی نظام این کشورها قرار خواهد داد.

محمد ابراهیم عروی / تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه

دیدگاه ها