عصر دیپلماسی

چهارشنبه, ۲۵ تیر, ۱۳۹۹
فهرست

آغاز نخستین سفر وزیر امور خارجه انگلیس به آفریقا

وزیر امور خارجه انگلیس که در زمان فعالیتش به عنوان یک خبرنگار سابقه اظهارنظرهای توهین آمیز درباره آفریقایی‌ها را داشته از امروز (سه‌شنبه) تور سفرهایش به چند کشور آفریقایی را آغاز می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس برای نخستین بار است که در این سمت به قاره آفریقا سفر می‌کند.

جانسون امروز وارد گامبیا می‌شود تا با آداما بارو، رئیس‌جمهور جدید این کشور دیدار کرده و از شورای پژوهش‌های پزشکی این کشور که با بودجه انگلیس اداره می‌شود، بازدید کند.

این نخستین سفر یک وزیر امور خارجه انگلیس به گامبیا از زمان استقلال این کشور از بریتانیا در سال ۱۹۶۵ است.

جانسون روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت: من خوشحالم از اینکه اولین وزیر امور خارجه انگلیس هستم که به گامبیا سفر می کند.

آداما بارو که در دوران جوانی‌اش به عنوان نگهبان یک فروشگاه در انگلیس کار کرده در انتخابات ماه دسامبر یحیی جامع، رئیس‌جمهور قبلی گامبیا را شکست داد. با این حال کمی بعد از این اتفاقات یحیی جامع از ترک قدرت خودداری کرد و بارو برای مدت کوتاهی مجبور به فرار به کشور سنگال شد. سرانجام در اواخر ژانویه جامع قبول کرد که کشور را ترک کند و بارو به عنوان رهبر جدید مورد استقبال مردم گامبیا به هنگام بازگشت به کشورش قرار گرفت.

گامبیا پیش از این از اعضای کشورهای مشترک المنافع که متشکل از کشورهای سابقاً اداره شده توسط بریتانیا هستند، بود اما جامع این کشور را از این بلوک خارج کرده و آن را یک نهاد نواستعماری توصیف کرد. او همچنین در تصمیمی اعلام کرد که زبان انگلیسی را به عنوان یکی از زبان‌های رسمی گامبیا کنار گذاشته است.

بارو اما گفته که قصد دارد دوباره روابط با بریتانیا را احیا کند.

بوریس جانسون گفت: من بسیار خوشحالم که گامبیا می‌خواهد دوباره به بلوک کشورهای مشترک المنافع بپویندد و ما در ماه‌های آینده این اتفاق را تضمین خواهیم کرد.

نخست وزیر انگلیس نیز پیشتر از انتخابات در گامبیا و غنا ستایش کرده و این انتخابات‌ها را در راستای تقویت دموکراسی در غرب آفریقا دانست.

جانسون قصد دارد به غنا نیز سفر کند و در این کشور با نانا آکوفوآدو، رئیس‌جمهور این کشور دیدار کرده و از شرکت آبمیوه سازی بلو اسکایز که با پشتیبانی بریتانیا اداره می‌شود، بازدید خواهد کرد.

منبع: ایسنا

دسته بندی:   آخرین اخبار

دیدگاه ها