عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹
فهرست

آیا اقدامات آمریکا درافغانستان به ایجاد ثبات کمک خواهد کرد ؟

عصر دیپلماسی: تجربه نشان داده است که هر وقت آمریکا درمنطقه ای به منظور ایجاد ثبات وامنیت وارد شده بر معضلات و بحرانهای امنیتی این مناطق افزوده شده است ؛ پس از ۱۱سپتامبر آمریکا با نیت ایجاد ثبات از طریق هدف قرار دادن القاعده وارد افغانستان شد ؛ لیکن امروز شاهد بحرانی ترین روزهای افغانستان هستیم . با نگاهی به تجربه گذشته اینک این سوال مطرح میشود که آیا اقدامات آمریکا علیه داعش و طالبان در افغانستان میتواند ثبات وآرامش را به این کشور بازگرداند ؛ دراین رابطه نشریه  آرمی‌تایمز به نقل از ژنرال چارلز کلیولند نوشت: برای مبارزه با داعش در افغانستان نیروهای نظامی آمریکا مجوز دارند و در صورت شناسایی این افراد آنها را از بین می‌برند.

در گزارش آمده: نیروهای نظامی آمریکا در ۱۲ ماه گذشته با القاعده و داعش در افغانستان مبارزه کرده و تلفات عمده‌ای به این نیروها وارد کردند.

ژنرال کلیولند سخنگوی نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان در این رابطه گفت:‌ در سال گذشته برای مبارزه با داعش در افغانستان و پاکستان مجوز لازم را دریافت کردیم.

در حال حاضر ۳۰۰۰ نفر از اعضای داعش در ۱۳ منطقه مختلف ننگرهار در نزدیکی مرز پاکستان و افغانستان فعالیت دارند و ۱۰۰۰ نفر از اعضای آنها فقط در دو بخش این ولایت مستقر هستند.

در ادامه این گزارش آمده است که نیروهای آمریکایی بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای القاعده را در افغانستان از بین برده‌اند.

کلیولند از گفتن جزئیات عملیات ماموریت ضد تروریسم امتناع کرد ولی در این رابطه اظهار داشت که نیروهای آمریکایی بصورت قاطع با هر دو گروه تروریستی در افغانستان مبارزه می‌کند.

اما با تمامی این گفته ها، در گزارش جدید ” جان سپکو” بازرس ویژه در امور بازسازی افغانستان (سیگار) شرایط در افغانستان بسیار دشوار و تلخ به نظر می رسد.

وی در اولین گزارش خود به دولت ترامپ اعلام کرده با وجود میلیاردها دلاری که به این کشور کمک شده است، دولت افغانستان به سختی نیمی از کشور را تحت کنترل خویش دارد و نیروهای امنیتی این کشور نیز هر روز در حال کاهش و تولید مواد مخدر در حال افزایش است.

نیروهای امنیتی افغانستان از سال ۲۰۱۵ مسولیت امنیتی کشورشان را بر عهده گرفته اند و نیروهای آمریکایی باقیمانده در افغانستان تنها نقش مشاور و پشتیبان را برای آنها خواهند داشت.

ژنرال کلیولند این امر را چالشی بزرگ برای نیروهای افغان می داند اما معتقد است آنها در حال پیشرفت هستند.

او گفت: ارتش افغاشتان قادر به جلوگیری از دستیابی طالبان به هدف اصلی خود یعنی تصرف پایتخت شده اند، آنها اکنون در عملیات های خود از نیروی هوایی نیز بهره میبرند.

وی یاداوری کرد ارتش افغانستان در ابتدا هیچ هواپیمای جنگده ای  در اختیار نداشته ولی اکنون نیروی هوایی این کشور هشت جنگنده در اختیار دارد که این تعداد در سال ۲۰۱۷ به ۱۶ فروند افزایش خواهد یافت و تعداد هلیکوپترهای تهاجمی MD530 آنها نیز به عدد ۲۷ خواهد رسید.

تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی, شبه قاره

دیدگاه ها