عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹
فهرست

آیا نگرانی کشورها از ناامنی در افغانستان جدی است؟

عصر دیپلماسی : وزارت خارجه روسیه با انتشار گزارشی مبنی بر نگرانی مسکو از وضعیت نا آرام افغانستان، بر لزوم گسترش همکاری های نظامی میان دو کشور تاکید کرد.
وزارت خارجه روسیه با انتشار گزارشی که به مناسبت سفر صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان به مسکو منتشر کرد، به ابراز نگرانی در خصوص وضعیت موجود در افغانستان مربوط به گسترش تاثیرات گروه تروریستی داعش و رشد روزافزون درگیری های مخالفین با یکدیگر در این کشور پرداخت.
خبرگزاری تاس به نقل از وزارت خارجه روسیه آورده است : ما از نزدیک شرایط امنیتی در افغانستان را دنبال می کنیم و نسبت به رشد درگیری ها و فعالیتهای تروریستی مخالفین مسلح نگران هستیم. بیشترین نگرانی ها ناشی از گسترش تاثیر گروه داعش و اشتیاق آن برای به چنگ آوردن سایر واحدهای مخالفین مسلح باز می گردد.
وزارت خارجه روسیه در ادامه این گزارش آورده است که مسکو برای کمک به آشتی ملی در افغانستان در چارچوب ارایه مشاوره در خصوص مشکلات افغانستان آماده است.
وزارت خارجه روسیه همچنین در خصوص همکاری نظامی با کابل اعلام کرد: ما ادامه همکاری های نظامی با کابل را به عنوان دستور کاری مهم برآورد کرده و از بهبود ظرفیت مبارزه نیروهای ملی افغانستان در کنار آموزش پرسنل نظامی و پلیس از سوی مقام های  روسیه حمایت می کنیم.

این گزارش در حالی منتشر می شود که درسه دهه اخیر، افغانستان شاهد ویرانگرترین جنگ های تاریخ خود بوده است که این کشور را به یکی از مناطق نا امن جهان تبدیل کرده است.

نا امنی های امروز افغانستان نتیجه سیاست های گذشته شوروی سابق، وهابیت عربی به رهبری عربستان و سیاست های آمریکا بعد از حمله یازده سپتامبر ۲۰۰۱ است و کار را برای افغانستان بجایی رسانیده که می توان گفت تمام زیر ساخت های اداره این کشور که اغلب به صورت سنتی اداره می شده،اکنون از بین رفته و ما امروز باید شاهد این هرج و مرج، نا امنی، کشتار و فساد در جامعه افغانستان باشیم.

آمریکا وسایر بازیگرانی که در ایجاد ناامنی در افغانستان دخالت مستقیم ویا نیابتی داشته اند باید پاسخ گوی این نابسامانی در افغانستان باشند .آنها بدون آنکه از تبعات ناامنی در افغانستان کوچکترین آسیبی ببینند، تنها در پی تثبیت منافع و راهبرد های خود دراین  کشور ستم دیده هستند .

شاید بیشترین آسیب ازن اامنی های موجود درافغانستان متوجه جمهوری اسلامی ایران شده باشد که قریب به سه دهه است که میزبان بیش از ۳میلیون مهاجر افغانی است، بدون آنکه کمکی از سوی جوامع بین المللی برای رفع مشکلات و معضلات آنها دریافت کرده باشد .

به هر حال جامعه بین المللی خصوصا آمریکا و همپیمانان آنها باید پاسخگوی وضعیت موجود درافغانستان باشند .

تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی, شبه قاره

دیدگاه ها