عصر دیپلماسی

سه شنبه, ۱۷ تیر, ۱۳۹۹
فهرست

ابهامات تحولات میدانی سوریه و ورود به مراحل جدی‌تر

عصر دیپلماسی: در روزهای اخیر به‌ویژه پس از شکست مسلحین ضد دولتی در حلب و تلاش ترکیه برای تثبیت مواضع خود در شهر الباب سوریه اخبار و گمانه‌زنی‌های زیادی در رابطه با سرنوشت بحران سوریه در رسانه‌ها مطرح می‌گردد که هرکدام بیانگر نگاه  و منافع مطرح کنندگان این‌گونه خبرها  است. اما برداشت صحیح از این مسئله مستلزم بررسی دقیق اخبار و وقایع روزهای اخیر و نیز تحرکات کشورهایی نظیر آمریکا، روسیه و ترکیه در این زمینه است.

روز گذشته خبرگزاری دولتی « سون دقیقه» در ترکیه به نقل از مقامات این کشور و نیز سران مسلحین اعلام داشت که خانواده مسلحین ضد بشار اسد در ترکیه مستقر خواهند شد و خود این مسلحین در عملیات سپر فرات در کنار ترکیه خواهند بود .

همچنین این خبرگزاری به نقل از خبرگزاری دیلی بیست آمریکا اعلام داشته است که چچنی های آموزش دیده از سوی روسیه به سوریه اعزام شده‌اند. ( این خبر در کنار خبر سقوط هواپیمای وزارت دفاع روسیه که عازم لاذقیه بوده است شبهات بسیاری را مبنی بر امکان حضور چچنی ها در پرواز و نیز احتمال هدف قرار گرفتن آن را به وجود می‌آورد.)

همه این موارد نشان‌دهنده آن است که درگیری‌های سوریه در حال وارد شدن به مرحله جدیدی است. مناطق شرقی سوریه ازجمله رقه، دیرالزور، طبقه و غیره… در حال حاضر تحت حمایت نیروهای ائتلاف غربی به رهبری آمریکا  قرار دارند و بر اساس شرایط موجود  ترک‌ها نیز به‌منظور تثبیت مواضع در این مناطق با ائتلاف غربی ابراز تمایل نموده اند . در واقع ترک‌ها قصد دارند از طریق همراهی با ائتلاف غربی به سرکردگی آمریکا، عملیات سپر فرات را در این مناطق گسترش دهند.

از سوی دیگر وارد نمودن نیروهای آموزش دیده رزمی و چریکی چچنی به سوریه حاکی از آن است که روس‌ها مصمم به خارج کردن ادلب از دست مسحلین هستند. این به معنای آن است که روس‌ها قصد دارند نوار شمال غربی سوریه در مرز ترکیه و نیز سواحل مدیترانه را به‌صورت کامل در اختیار گرفته و هرگونه اعمال قدرت در این مناطق را از ائتلاف غربی سلب نماید.

همه این موارد نشان‌دهنده آن است که درگیری و نبرد در سوریه با فتح مرکز استان حلب نه‌تنها تمام نشده است بلکه در حال وارد شدن به مراحل جدی‌تر و گسترده‌تری است.

نکته بسیار مهم دیگری که در این زمینه معمولاً مغفول مانده آن است که علیرغم همه تحولات میدانی در سوریه، هنوز هیچ جزئیاتی از توافق بین روسیه و آمریکا بر سر موضوع سوریه افشا نشده است. به‌عبارت‌دیگر پس از گذشت ماه‌ها از شکل‌گیری این توافق و بروز درگیری‌ها و ایجاد تغییرات بنیادی در اراضی تحت تصرف طرف‌های درگیر در منطقه، هنوز هیچ جزئیات قابل درکی از این توافق درز نکرده و این ابهام در تحولات منطقه به شکل مرموزی بی‌پاسخ مانده است.

محمد ابراهیم عروی / کارشناس تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی

دیدگاه ها