عصر دیپلماسی

چهارشنبه, ۱۵ مرداد, ۱۳۹۹
فهرست

استفاده ابزاری مجدد غرب از حماقت ضد ایرانی اعراب؛

این یک حقیقت تاریخی است که در همه اعصار و قرون گذشته دولت‌های قدرتمندتر از ابزار تفرقه و اختلافات قومی، قبیله‌ای، نژادی و مذهبی در نقاط مختلف دنیا استفاده کرده‌اند تا ضمن استعمار و استثمار مردمان کشورهای دیگر به مطامع و اهداف زیاده خواهانه خود دست یابند.

از این جمله می‌توان به دامن زدن این قدرت‌ها به اختلافات بین « شیعه و سنی»، «عثمانی و ایرانی»،  « هندی و پاکستانی» و نیز « عرب و عجم» اشاره کرد. از سودمندترین موارد این تفرقه‌افکنی‌ها که همواره منافع بی‌شماری را متوجه غرب کرده است باید به همین مورد آخر یعنی حماقت همیشگی و بی‌دلیل اعراب در احساس مخاصمه و دشمنی با سایر نژادها به‌ویژه همسایگان ایرانی خود اشاره نمود. غرب از دیرباز با تحریک حس عربی اعراب جاهلی توانسته است منافع سرشاری را از آنان به دست آورده و همواره در تقابل با آنان بر این سیاست خود تکیه نماید.

فروش بی‌حساب‌وکتاب تسلیحات تاریخ مصرف گذشته به اعراب در سایه ایجاد وحشت در میان آنان از قدرت یافتن ایران ازجمله مهم‌ترین منافع غرب بوده که همواره هزینه آن با چپاول نفت و دلارهای نفتی اعراب پرداخت شده است.

متأسفانه امروز نیز شاهد آن هستیم که همین احساس غلط اعراب به پاشنه آشیل آنان تبدیل شده و غرب با استفاده از حماقت همیشگی آنان در حال غارت ته‌مانده داشته‌های آنان است.

در کنفرانس اخیر مراکش که با حضور مقامات بلندپایه کشورهای عرب خاورمیانه برگزار شد بسیاری از دیپلمات‌های کم‌سواد عربی خطر ایران را به‌مراتب بزرگ‌تر از بر سر کار آمدن دولتی ضد اسلامی در آمریکا دانسته و عنوان داشتند که ترجیح می‌دهند یک کشور ضد اسلامی با عقاید مخالف ایران بر سر کار بیاید تا آنکه دولتی موافق ایران و همچنین مساعد به حال اعراب مسلمان بر سر کار باشد. متأسفانه دیپلمات‌های عرب در این نشست عنوان داشتند « بی‌صبرانه منتظر تعامل با رئیس‌جمهور عمل‌گرا و صریح آمریکا یعنی دونالد ترامپ هستند و شعارهای ضد اسلامی وی در طول فعالیت‌های انتخاباتی چندان اهمیتی برای آنان ندارد».

در این کنفرانس «یوسف امرانی»، مشاور «محمد ششم» پادشاه مراکش در مورد اظهارات ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا و نیز توییت اخیر «مایک فلین»، مشاور امنیت ملی آمریکا در مورد “منطقی بودن ترس از مسلمانان”، با اجتناب از هرگونه اظهار نظر مستقیمی درباره شعارهای انتخاباتی ترامپ عنوان کرد که این اظهارات، وی را آزار نمی‌دهد و گفتگوهای استراتژیک بین دو دولت آمریکا و مراکش جریان دارد و در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

یکی از دیپلمات‌های بلندپایه منطقه خاورمیانه که نخواست نامش فاش شود نیز در اظهارنظر تقریباً غیر دیپلماتیکی عنوان کرد: “کشورهای عرب خاورمیانه، دولتی که از مسلمانان و اسلام متنفر باشد را به دولتی که علاقه‌مند و دوستدار ایران باشد، ترجیح می‌دهند”. این دیپلمات در ادامه افزود: “جهان عرب بسیار آگاه‌تر از آن چیزی است که آمریکایی‌ها تصور می‌کنند. ما شعارهای تبلیغاتی آن‌ها را تشخیص می‌دهیم و می‌دانیم که آن‌ها پس از رسیدن به کاخ سفید تغییر عقیده خواهند داد.”

«فؤاد مخذومی»، تاجر و سیاستمدار لبنانی نیز در این کنفرانس عنوان کرد: “در طول هشت سال اخیر ما همواره تصور می‌کردیم که روابط خوبی با آمریکا داریم اما پس از مدتی مشخص شد که اوضاع چندان هم مثبت نبوده است.” وی در ادامه اظهارات خود در این کنفرانس عنوان کرد توافق دولت اوباما با ایران در حالی صورت گرفت که کشورهای عربی از این توافق هیچ اطلاعی نداشتند و از این جریان به‌طورکلی کنار گذاشته شدند.

مخذومی خطاب به حاضران در این کنفرانس گفت: “ترامپ گزینه خوبی برای ما خواهد بود. اظهارات ضد اسلامی او را فراموش کنید. او رئیس‌جمهوری معامله‌گر است که با واقعیت سروکار دارد.”

متأسفانه اعراب سیاستمدار کمتر سیاستمدارند و بیشتر جاهل، چراکه خود عنوان می‌دارند که شعارهای سیاستمداران آمریکایی بیشتر تبلیغاتی است و پس از رسیدن به کاخ سفید قطعاً این شعارها تغییر خواهد کرد اما حافظه تاریخی آنان یاری نمی‌کند تا ببینند که تغییر سیاست‌های سیاستمداران غربی تاکنون هیچ‌گاه به سود کشورهای جهان سوم نبوده و تنها به چپاول ثروت‌های آنان انجامیده است.

از سوی دیگر نکته بسیار مهمی که این سیاستمداران کم‌سواد از آن غافل‌اند آن است که تاکنون هیچ‌گاه حمله نظامی از سوی ایران متوجه هیچ‌یک از کشورهای عربی نگردیده و تنها درگیری نظامی بین ایران و عراق نیز صرفاً دفاع ایران در برابر تجاوز صدام حسین بوده است. ایران در طول تاریخ ثابت کرده است که هیچ‌گاه خواستار جنگ و درگیری نبوده و صرفاً به مذاکرات دیپلماتیک متوسل خواهد شد اما متأسفانه جهالت بی‌حدومرز حکام بی‌تجربه عربی همواره غرب را در رسیدن به مطامع و اهداف زیاده خواهانه آنان یاری کرده و موجب گردیده است تا غرب به بهانه ارعاب اعراب از قدرت ایران، موجبات استثمار و چپاول ثروت‌های کشورهای عربی را فراهم آورد.

این یک حقیقت غیرقابل‌انکار است که نمی‌توان فردی که خود را به خواب زده است را از خواب بیدار کرد. کشورهای عربی منطقه خاورمیانه مادامی‌که قصد بیدار شدن از خواب غفلت و جهالت را ندارند، همواره توسط قدرت‌های غربی مورد سو استفاده قرار گرفته و هیچ‌گاه نخواهند توانست عزت و استقلال خود را حفظ نمایند.

جمهوری اسلامی ایران همواره تأکید کرده است که خواهان تضعیف هیچ‌یک از کشورهای منطقه نبوده و خواهان وجود کشورهایی مقتدر و قدرتمند به‌منظور بالا رفتن امنیت و ثبات در منطقه است اما متأسفانه گوش جهالت اعراب به سخنان منطقی بدهکار نیست.

محمد ابراهیم عروی / تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه

دیدگاه ها