عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۲ آبان, ۱۳۹۹
فهرست

اظهار بی‌اطلاعی کرملین از طرح آمریکا درباره کریمه

کرملین اعلام کرد اطلاعی از گزارش اخیر رسانه‌ها درباره طرح ترامپ برای برداشتن تحریم‌ها علیه روسیه و عادی سازی روابط با مسکو ندارد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، روزنامه “نیویورک تایمز” آمریکا روز یکشنبه گزارش داد بر اساس این طرح نیروهای روسی از شرق اوکراین عقب نشینی می‌کنند و یک همه‌پرسی برای اجاره دادن شبه جزیره کریمه به روسیه برای یک دوره ۵۰ تا ۱۰۰ ساله برگزار می‌شود.

این روزنامه مدعی شد که مایکل کوهن، وکیل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به همراه یک شریک تجاری او به نام “فیلیکس سیتر” و “آندری آرتمنکو” قانون‌گذار مخالف دولت اوکراین تدوین شده است و  به دفتر مایکل فلین، مشاور مستعفی امنیت ملی دولت ترامپ ارائه شده بود.

در همین راستا، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره اینکه کرملین اطلاعی از این طرح پیشنهادی داشته پاسخ منفی داد.

آرتمنکو امروز(دوشنبه) در مصاحبه با رسانه‌های اوکراین تصریح کرد که براساس این طرح شبه جزیره کریمه تنها برای یک دوره ۳۰-۵۰ ساله به روسیه اجاره داده و پس از آن یک همه پرسی برای تعیین سرنوتش نهایی کریمه برگزار می‌شود. شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ با برگزاری یک همه پرسی تحت نظر روسیه به خاک این کشور ملحق شد.

همچنین در متن طرح مذکور به بازگرداندن منطقه دونباس به اوکراین، صدور عفو عمومی برای همه کسانی که مرتکب جرایمی شده‌اند و برگزاری همه پرسی در اوکراین درباره اعطای استقلال به دونباس اشاراتی شده است.

علاوه بر این در این طرح پیشنهاد ایجاد صندوق توسعه دونباس با بودجه چند کشور و تخصیص مبالغی که روسیه به عنوان اجاره بها برای کریمه می‌پردازد به توسعه و شکوفایی دونباس ارائه شده است.

دونالد ترامپ در زمان تبلیغات انتخاباتی آمریکا گفته بود که در نظر دارد شبه جزیره کریمه را به عنوان بخشی از روسیه به رسمیت بشناسند. با این حال درتاریخ ۱۴ فوریه سخنگوی کاخ سفید گفت ترامپ انتظار بازگرداندن کریمه به اوکراین را دارد.

پسکوف در واکنشی به این بیانیه گفت: روسیه به تلاش‌هایش برای کاستن از درگیری‌ها در اوکراین ادامه خواهد داد و با صبوری و پایداری به شرکایش از جمله آمریکا توضیح خواهد داد که چرا مردم شبه جزیره کریمه تصمیم به پیوستن مجدد به روسیه گرفتند.

وی افزود: موضوع بازگرداندن کریمه مورد بحث قرار نخواهد گرفت روسیه بر سرتمامیت ارضی خود با شرکای خارجی بحث نخواهد کرد.

منبع: ایسنا

دسته بندی:   آخرین اخبار

دیدگاه ها