عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۲ آبان, ۱۳۹۹
فهرست

افشاگری‌های جدید هاآرتص از نشست محرمانه نتانیاهو با رهبران عرب و کری

روزنامه هاآرتص افشاگری‌های بیشتری را در مورد طرح آمریکا مطرح کرده است؛ طرحی که در نشست محرمانه میان وزیر خارجه سابق آمریکا، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، رئیس جمهوری مصر و پادشاه اردن سال گذشته میلادی در عقبه اردن مطرح شد.

این روزنامه عبری زبان نوشت که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در دیدار محرمانه با جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا با حضور عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر و عبدالله دوم، پادشاه اردن در سال گذشته میلادی در شهر عقبه اردن پیشنهاد طرحی جهت توقف ساخت‌ و سازهای شهرک‌های یهودی نشین در اراضی فلسطینی‌ها را مطرح کرد و در مقابل آن از آمریکا خواست شهرک‌های یهودی نشین در کرانه باختری را به رسمیت بشناسد.

طبق گزارش هاآرتص، نتانیاهو خواهان مشارکت کارآمد کشورهای عربی در طرح صلح منطقه‌ای شده بود.

هاآرتص نوشت که طرح نتانیاهو شامل حضور نمایندگان برجسته‌ای از عربستان و امارات و دیگر کشورهای عربی در نشست علنی سران با وی می‌شد.

طبق گزارش این روزنامه، نتانیاهو از دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا خواسته بود تا ضمانت‌هایی را برای جلوگیری از اقدامات علیه اسرائیل در نهادهای سازمان ملل بدهد.

در همین حال، رادیو اسرائیل از یک منبع برجسته نزدیک به نتانیاهو نقل کرد: طرح‌های متعددی از سوی کشورهای عربی برای همکاری با اسرائیل وجود دارد.

منبع: ایسنا

دسته بندی:   آخرین اخبار

دیدگاه ها