عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹
فهرست

افغانستان تاوان خودخواهی های چند عقل کل را می دهد

در نشست مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان که پیرامون سیاست خارجی افغانستان با حضور شخصیت های سیاسی و علمی این کشور برگزار شده بود، رئیس این مرکز ضمن انتقاد از رهبران افغانستان گفت که خود خواهی و تک روی ها یکی از آفت های سیاست در جامعه افغانستان است و کشور ما تاوان این خودخواهی ها را می دهد.

داوود مرادیان، رییس انستیتو مطالعات استراتیژیک افغانستان روز پنج شنبه در نشستی تحت نام «گفت‌وگوی ملی پیرامون سیاست خارجی کشور» در کابل می‌گوید، افغانستان تاوان خودخواهی‌های چند عقل کُل را می‌پردازد. او تأکید می‌کند که یکی از آفت‌های سیاست و جامعۀ افغانستان، جذابیت و پذیرش تک‌روی‌ها و تصمیم‌های «عقل‌ِ کُل محور» است.

امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان نیز در این نشست می‌گوید، سیاست خارجی افغانستان دارای دو معضل اساسی‌ست؛ «نان‌آور بیگانه و قشر سیاسی ناکس»، و تا زمانی که میان این دو هم‌سویی به وجود نیاید؛ افغانستان به سیاست خارجی مدون دست نمی‌یابد.

به گفتۀ رییس پیشین امنیت ملی، افغانستان پس از سال ۲۰۱۱ به دست افرادی بی‌ریشه افتاد که همه فرصت‌های جهانی را از دست دادند. آقای صالح می‌گوید، اگر زبان سیاست خارجی افغانستان به گونۀ درست مدیریت نشود، تنش‌های منطقه‌یی روز به روز فزونی خواهند یافت.

رنگین دادفر اسپنتا، مشاور پیشین شورای امنیت هم در این نشست می‌گوید، افغانستان در شرایط کنونی باید سیاست خارجی متوازن، کثیرالمحور و دور از تبارگرایی را در پیش گیرد. به گفتۀ آقای اسپنتا، تا زمانی که سیاست خارجی کشور کثیرالمحور نشود، چالش‌ها از میان نخواهند رفت.

دادفر تأکید می‌کند که حکومت وحدت ملی باید نگرانی‌های کشورهای منطقه پیرامون داعش را جدی بگیرد و نگذارد افغانستان تبدیل به وسیله پرتاب تروریست‌ها به کشورهای دیگر شود.

اما نصیراحمد اندیشه، معاون وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، مشکلات کنونی کشور برخاسته از عوامل بیرونی است. آقای اندیشه، خواستار اجماع نهادهای داخلی و شهروندان این کشور برای تعیین سیاست خارجی‌ست.

به گفتۀ آقای اندیشه، کشورهای منطقه خواهان سیاست خارجی بی‌طرفانۀ افغانستان در قضایای منطقه و جهان اند.

اولین گفتگوی ملی سیاست خارجی افغانستان با حضور وزرای قبلی خارجه دکتر اسپنتا و دکتر زلمی رسول و روسای پیشین امنیت ملی امرالله صالح و رحمت الله نبیل و معاون وزارت خارجه دکتر اندیشه با ابتکار انستیتو مطالعات استراتژیک دکتر مرادیان با موضوع گذار نظام بین الملل و سیاست خارجی افغانستان در این مرکز برگزار شده بود.

سلام وطندار

 

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی, شبه قاره

دیدگاه ها