عصر دیپلماسی

شنبه, ۰۵ مهر, ۱۳۹۹
فهرست

اهمیت حملات عراق به اهداف داعش در سوریه؛

حملات نیروهای عراقی در خاک سوریه و مشخصاً شهرهای بوکمال و حصیبه در نزدیکی مرز عراق در حالی صورت می‌گیرد که به عقیده بسیاری از صاحب‌نظران می‌توان آن را تحولی بسیار بزرگ و مهم در معادلات منطقه دانست.

این حملات که با اعلام قبلی و بیانیه عملیات مشترک بین سوریه و عراق صورت می‌گیرد و دامنه مورد هدف آن مرزهای مشترک دو کشور را در بر می‌گیرد، از اهمیت بسیار ویژه‌ای برای داعش برخوردار است؛ چراکه حضور و تسلط داعش بر صحرای نینوا و غرب شرقاط را به‌شدت تهدید می‌نماید.

حملات هوایی عراق بیشتر انبارهای ذخیره مواد منفجره و تعمیرگاه‌های تجهیز خودروهای انتحاری که تهدید اصلی برای مناطق غرب موصل و حدیثه و حویجه بودند را مورد هدف قرار می‌دهد. در این حملات از بمب‌های هدایت‌شونده لیزری نوع GBU 12 استفاده می‌شود که از دقت بسیار بالایی برخوردار بوده و از حجم انفجار اهداف به‌خوبی مشخص می‌شود که اهداف موردنظر مملو از مواد منفجره است.

این حملات ازجمله حملات بسیار هدفمند و دقیقی است که در نتیجه عملیات‌های شناسایی و اطلاعاتی انجام شده و در زمره دقیق‌ترین حملاتی به شمار می‌رود که توسط نیروهای هوایی عراق علیه داعش انجام گرفته، دقیقاً مشابه حملاتی است که در عملیات تلعفر و مناطق شرقی موصل صورت گرفته است و امکان تکرار این حملات در سوریه بسیار زیاد است. خصوصاً آنکه مرزهای مشترک عراق و سوریه همواره شاهد تحرکات داعش است. حشد الشعبی نیز در همین رابطه اعلام داشته است که امکان تکمیل این عملیات داخل خاک سوریه بعد از آزادی تلعفر، اقضیه، قیروان، ابعاج و القحطانیه غرب موصل وجود دارد و این به معنای کوتاه کردن دست داعش از بسیاری از راه‌های مهم مواصلاتی این گروه تروریستی است.

همچنین گفته می‌شود حملات هوایی که در هفته‌های گذشته در عملیات موصل و پس‌ازآن در بوکمال مورداستفاده قرار گرفته است می‌تواند در آینده نزدیک در مورد رقه نیز صورت گیرد.

اهمیت حملات اخیر را از آنجا می‌توان دریافت که امروز اعلام شد عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در اقدامی غیرمنتظره به بغداد سفر می‌کند. این سفر که اولین سفر وزارت خارجه عربستان در چهارده سال اخیر یعنی پس از حمله آمریکا به عراق است، بلافاصله پس از اعلام حملات مشترک سوریه و عراق صورت گرفته است و به عقیده کارشناسان، به‌خوبی نشان‌دهنده اهمیت حملات مزبور و نگرانی عربستان سعودی از نتایج مثبت اقدامات مشترک دو کشور علیه داعش می‌باشد.

دسته بندی:   انتخاب تحریریه

دیدگاه ها

  • ارسال شده در تاریخ: اسفند ۸, ۱۳۹۵ ۰۷:۳۶

    محسن

    حضور عادل جبیر در عراق اگه برای این موضوع باشه در مورد چی میتونه باشه .