عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹
فهرست

بخش نظامی حزب اسلامی در آینده نزدیک منحل خواهد شد

پس از خروج نام «حکمتیار» از فهرست سیاه سازمان ملل، «امین‌کریم» عضو ارشد حزب اسلامی از انحلال بخش نظامی این حزب در آیند نزدیک خبر داد.

«امین کریم» رئیس تیم مذاکره‌کننده حزب اسلامی حکمتیار و از اعضای کمیته مشترک اجرای توافقنامه صلح این حزب با دولت کابل، به رسانه‌ها گفت که حزب اسلامی در راستای اجرای کامل مفاد توافقنامه صلح با دولت بخش نظامی خود را منحل می‌کند.

وی درباره اینکه حزب اسلامی تسلیحات خود را به دولت افغانستان تسلیم خواهد کرد یا خیر، اظهار داشت: حزب اسلامی و مقامات امنیتی افغان در این مورد تصمیم مشترک خواهند گرفت.

کریم اعلام کرد که حزب اسلامی از همه احزاب سیاسی می‌خواهد تا بخش‌های نظامی خود را منحل نمایند.

رئیس تیم مذاکره‌کننده حزب اسلامی حکمتیار تصریح کرد که قانون اساسی افغانستان به احزاب سیاسی اجازه داشتن تشکیلات نظامی را نمی‌دهد و به همین دلیل سایر احزاب نیز از بهانه آوردن و فرار از قانون خودداری کنند و بخش‌های نظامی مرتبط خود را منحل نمایند.

این در حالی است که برخی از کارشناسان در این اواخر نگرانی‌های خود را از چگونگی انحلال بخش نظامی حزب اسلامی و تعامل این حزب با دولت مطرح کرده‌اند.

با این وجود امین کریم در روزهای اخیر گفته است که «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی در ساختار حکومت، پارلمان و یا مجلس سنای افغانستان پُستی نخواهد داشت اما سایر اعضای این حزب حضور گسترده‌ای در انتخابات آینده این کشور خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم

دسته بندی:   آخرین اخبار, شبه قاره

دیدگاه ها