عصر دیپلماسی

پنج شنبه, ۰۳ مهر, ۱۳۹۹
فهرست

بررسی ابعاد مختلف “ترور” ابو هانی المصری فرمانده احرار الشام

عصر دیپلماسی: شب گذشته – ۴ فوریه – احرار الشام سوریه اعلام کرد که ابو هانی المصری بر اثر حمله هوایی هواپیمای ائتلاف بین المللی در روستای الحلزون در ریف شمالی ادلب کشته شده است.

ابوهانی المصری از نسل اول القاعده بود که از مصر به افغانستان رفت و در کنار عبدالله عزام و اسامه بن لادن به چچن، بوسنی و سومالی رفت و در نهایت به مالزی پناه برد که دولت وقت مالزی وی را به مصر تحویل داد. ابوهانی حدود ۶ سال در زندان بود که بر اساس آنچه که از سوی دولت وقت مصر، اعلام گردید به “دلایل پزشکی” آزاد شد و بلافاصله به سوریه رفت و به رفیق دیرین خود یعنی “ابو خالد السوری” در گروه احرار الشام پیوست.

787743

به گزارشعصر دیپلماسی به نقل از  “ایران الیوم” در همین راستا “ریزان حدو” نویسنده کُرد زبان سوری و عضو مجلس کردستان سوریه در مقاله ای به بررسی ابعاد این “ترور” پرداخت. وی این اقدام ائتلاف را امری “عجیب” و “نامفهوم” می داند و معتقد است که دلایل آن را درک نمی کند. مخصوصا پس از مذاکرات صلح آستانه که در آن ائتلاف و روسیه تعهد دادند تا با گروههای دیگر به جز داعش و النصره کاری نداشته باشند و به گروههای حاضر در آستانه کمک نیز بکنند.

آقای “حدو” با توجه به وقایع و نشانه های موجود، ترجیح می دهد که قتل المصری توسط فرماندهان احرار الشام اتفاق افتاده باشد چراکه وی جزو “مهاجرین” (خارجی هایی که برای جنگ وارد سوریه شدند) بود و جزو معدود افرادی بود که پیوستن به “هیات آزادی شام” (هیات تحریر الشام) را قبول نکرده بود. چراکه اکثر فرماندهان غیر سوری از جمله مصلح العلیانی، عبدالله المیسنی، ابوالفتح الفرغلی، ابویقظان المصری و ابوشعیب المصری به این هیات پیوسته بودند. و جالب اینجاست که اکثر این افراد قبل از پیوستن به هیات تحریر الشام جزو احرار الشام بودند.

این نویسنده کرد زبان، در ادامه به تسلیت عبدالله المحیسنی اشاره می کند و می گوید که وی بلافاصله سعی در سوءاستفاده از مرگ المصری می کند و در پیامی مدعی می شود که “هیچ فرقی بین احرار الشام و هیات تحریر الشام و ارتش آزاد وجود ندارد و هدف ائتلاف فقط بقای بشار اسد است ، اهل شام عزمشان را برای کنار زدن وی از قدرت جزم کرده اند پس باید وحدت کلمه داشته باشیم.” المحیسنی در پایان از همه گروهها و جناح هایی که در آستانه شرکت کردند می خواهد که به هیات تحریر الشام بپیوندند.

ریزان حدو در پایان به میدانِ مضحک و در عین حال غمبارِ سوریه اشاره می کند که یک سعودی(عبدالله المحیسنی) در سوگ یک مصری(ابوهانی المصری) نشسته است و به اسم سوری ها، از اهل شام و آینده ی سوریه سخن می گوید.

نویسنده: محمد پریمی، کارشناس تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی

Tags:  

دیدگاه ها