عصر دیپلماسی

شنبه, ۰۵ مهر, ۱۳۹۹
فهرست

تقدیر از محمد بن نایف؛ بازی جدید ترامپ در عربستان

عصر دیپلماسی: پایگاه اینترنتی “امریکن ثینکر” در گزارشی به تقدیر “محمد بن نایف” از سوی سازمان سیا و اعطای مدال به وی می پردازد و آن را آغاز بازی ای می داند که ترامپ در عربستان به راه انداخته است. با توجه به اینکه در سوی دیگر شخصی به نام “محمد بن سلمان” نیز وجود دارد.

این پایگاه آمریکایی در ادامه می افزاید که فعالیت های اطلاعاتی سعودی ها، اصلا مشخص نیست و حتی رسانه های غربی نیز از نقش این کشور در حمایت از تروریست ها، مطالب زیادی منتشر کردند و قطعا می توان گفت که اقدام سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اصلا صحیح نبوده است.

به نوشته ی “امریکن ثینکر” کارهای عربستان سعودی تفاوت چندانی با کارهای داعش و النصره و سایر گروههای تروریستی دیگر ندارد و حتی این کشور بسیاری از شهروندانش را نیز ترور و یا کشته است و فعالیت های وحشیانه ی زیادی انجام داده است. این در حالی است که سعودی ها به خوبی می دانند که جایگاه خود در اوپک را از دست داده اند و ترامپ نیز قصد دارد تا تولید نفت آمریکا را افزایش بدهد از این رو آنها باید تغییر کنند و این، امرِ آسانی نیست. به همین دلیل در عربستان سخن از صلح با اسرائیلی به میان می آید که روابط بسیار خوبی با ترامپ دارد.

این پایگاه آمریکایی در پایان به آینده ی روابط آمریکا و عربستان اشاره می کند و می گوید که ما می توانیم با عربستان روابطمان را تقویت کنیم اما به شرط آنکه شاهد کاهش آشکار رفتار خشونت آمیز تروریستیِ این کشور باشیم. اما باید توجه داشت که این فرضیه در شرایط کنونی، اشتباه است و آنها قادر نخواهند بود که رفتارشان را تغییر بدهند. اما می توان از نقش آنها در حوادث ۱۱ سبتامبر، به عنوان ابزاری برای حسن رفتار سعودی ها استفاده کرد.

مترجم: محمد پریمی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی

دیدگاه ها