عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹
فهرست

تماس های چین با طالبان

نماینده ویژه جمهوری خلق چین در دیدار با رییس جمهور افغانستان گفته است که کشورش تماس هایی با طالبان داشته است.
محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان عصر روز یکشنبه با دینگ شیجون نماینده ویژه جمهوری  چین در امور افغانستان و پاکستان، در ارگ دیدار کرد.
در این دیدار، هر دو طرف در مورد روابط و همکاری‌ها میان افغانستان و چین و مسایل منطقه ای بحث و تبادل نظر کردند.
نماینده چین ب از حذف شدن نام  گلبدین حکمتیار از لیست سیاه شورای امنیت سازمان ملل متحد استقبال کرد و گفت که کشورش در این راستا همکاری نموده است.
دینگ شیجون گفت که کشورش تماس‌هایی با طالبان داشته است و در این تماس ها همواره بر مشروعیت دولت افغانستان تاکید و گفته است که یگانه راه برای آینده، گفتگو و مذاکرات است.
وی افزود که طالبان را به گفتگو تشویق کردیم و با پاکستان بر روی از سر گیری مذاکرات چهارجانبه تاکید صورت گرفته است.
دینگ شیجون گفت که کشورش در نشست های که در راستای برقراری صلح در افغانستان کمک کند، شرکت می نماید و حضور چین در نشست مسکو نیز در همین راستا بوده است و در این نشست، روی نگرانی دولت و مردم افغانستان نیز تاکید گردید و خاطرنشان شد که در نشست های بعدی ، نمایندۀ دولت افغانستان نیز حضور داشته باشد.
در مقابل محمد اشرف غنی ضمن تشکری از رهبری کشور چین، از همکاری های آن کشور با افغانستان بخصوص در زمینه صلح قدردانی کرد.
آقای غنی گفت:” ما در صدد رابطۀ گسترده منطقه ای هستیم و از نقش و همکاری چین در بخش حمل و نقل تشکر می کنیم”.
وی افزود:” حکومت افغانستان همواره تلاش کرده است تا از طریق گفتگوها از خشونت ها جلوگیری کند و در همین راستا ما پیشرفت های خوبی در گفتگو با حزب اسلامی داشتیم و این نشان داد که حکومت افغانستان ظرفیت برای گفتگوها را دارد و انتظار داریم که طالبان هم این پیام را درک کرده باشند”.
او بیان داشت که طالبان با عملکردشان زمینه را برای فعالیت‌های سایر گروه‌های تروریستی فراهم کرده که ثبات چین و دیگر کشورهای منطقه را نیز با خطر مواجه نموده اند.
محمد اشرف غنی تصریح کرد که ما در برابر گروه های تروریستی قربانی می دهیم و حملاتی را که آنان اخیراً در کابل، قندهار و دیگر ولایات انجام دادند، نمایانگر دشمنی آنان علیه مردم افغانستان می باشد.
آقای غنی گفت که ما خواهان روابط نیک با تمام همسایه ها هستیم و این روابط باید براساس اقدامات عملی باشد، نه در حرف.
وی با اشاره به نشست سه جانبه گفت که هدف این نشست باید مشخص باشد و در صورتیکه در مورد افغانستان باشد، باید با حضور نمایندۀ حکومت افغانستان برگزار شود.
وی افزود که دولت افغانستان از تلاش های منطقه ای که برای صلح صورت می گیرد، حمایت می کند، اما باید این اقدامات همسو با فعالیت های دولت افغانستان، جامعه بین المللی و جهان اسلام که برای صلح انجام می دهند، باشد. در غیر آن این چنین کارهایی نمی تواند صلح و ثبات را به وجود آورده و خطراتی را نیز برای منطقه به دنبال خواهد داشت.

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی, شبه قاره

دیدگاه ها