عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹
فهرست

درآمد ۴۶ میلیون دلاری مخالفان مسلح حکومت افغانستان از معادن ننگرهار

عصر دیپلماسی: نتایج یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که مخالفان مسلح دولت افغانستان تنها در سال ۲۰۱۶ میلادی از استخراج غیرقانونی معادن منطقه خوگیانی ولایت ننگرهار ۴۶ میلیون دلار درآمد داشته اند.

شبکه مبارزه علیه فساد اداری افغانستان امروز چهارشنبه در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد که روزانه ۵۰۰ کامیون به صورت غیر قانونی؛ سنگ سفید منطقه خوگیانی ولایت ننگرهار را از شاهراه های که در کنترل دولت است به خارج از کشور انتقال می‌دهند.

این شبکه تاکید دارند که مافیای معادن در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود هفتصد و پنجاهزار (۷۵۰.۰۰۰) تُن سنگ سفید را به طور غیرقانونی استخراج نموده و به کشور پاکستان و کشورهای اروپایی انتقال دادند.

خان زمان امرخیل، رییس شبکه مبارزه علیه فساد اداری گفت که این اداره تحقیقات فوق را در شرق افغانستان در ولایت ننگرهار و بدخشان انجام داده است.

وی افزود:” ما تحقیقاتی را در شرق افغانستان انجام دادیم که نشان میدهد در ولایات ننگرهار و بدخشان استخراج غیرقانونی به شکل گسترده صورت می گیرد”.

ذبیح الله وردک، عضو این شبکه نیز افزود که حکومت افغانستان در راستای استخراج و قاچاق معادن توجه جدی از خود نشان نمی دهد.

به گفته وی در اکثر مناطق افغانستان معادن به شکل غیرقانونی و غیر حرفه ای استخراج و قاچاق می شود.
سمیرالله پوپل، عضو این شبکه گفت که تاکنون روزانه  تعداد ۵۰۰ کامیون که هر یک حاوی ۴۵تنُ سنگ سفید می باشد از مرزهای افغانستان عبور و به بازار های اروپایی و کشورهای همسایه می رسند.

او می گوید که مخالفان مسلح دولت و مقامات محلی در سال ۲۰۱۶ میلادی مبلغ ۴۶میلیون دلار تنها از معادن منطقه خوگیانی ولایت ننگرهار بدست آورده است که این وضعیت نگران کننده بوده و تاثیرات منفی بر حکومت داری و امنیت دارد.

آقای پوپل گفت که مافیای معادن توانسته با همکاری فرماندار پیشین ولایت ننگرهار ،از وزارت معادن و پتروشیمی جواز انتقال یکصدهزار(۱.۰۰۰) تنُ سنگ سفید را بدست بیاورند که بخاطر آن سودی حدود ۲میلیون دلار نصیبشان شده است.

شبکه مبارزه علیه فساد اداری می گویند که مقاماتی در حکومت، پارلمان و در ولایات دست به استخراج وقاچاق معادن می‌زنند و بیشترین سود را گروه های مخالف مسلح از آن می برند.

گفتنی است که ناامنی و نبود زیرساخت‌‌های مورد نیاز باعث شده که ذخایر معدنی افغانستان عمدتاَ دست‌نخورده باقی بمانند که براساس گزارش ها حدود ۱۰ هزار ذخایر معادن از کنترل دولت خارج است.

گفته می شود که ارزش ذخایر معادن افغانستان به سه هزار میلیارد دلار خواهد رسید که این منابع شامل سنگ جواهر، فلزات گرانبها، مس، سنگ مرمر، سنگ آهن، سنگ سفید و دیگر منابع می‌شود.

قبل ازاین نیز گزارش های وجود داشت که گروه های مخالف دولت یک سوم منابع مالی خود را از طریق استخراج  قاچاق معادن بدست می آورند.

این درحالی است که در پانزده سال گذشته بیشترین ذخایر معادن افغانستان به صورت غیر قانونی استخراج و قاچاق شدند که در زمان حکومت جدید روند استخراج و قاچاق معادن ممنوع اعلام شده است اما هنوزهم زبرخی مقامات در درون نظام دست به این کار میزنند.

 جمهور نیوز

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی, شبه قاره

دیدگاه ها