عصر دیپلماسی

چهارشنبه, ۱۵ مرداد, ۱۳۹۹
فهرست

دی‌میستورا: آتش‌بس سوریه همچنان پابرجاست و به کاهش ۷۰ درصدی خشونت انجامیده

نماینده سازمان ملل در امور سوریه تاکید بر اینکه آتش‌بس در سوریه به کاهش ۷۰ درصدی خشونت‌ها در این کشور منجر شده، خواهان ایجاد فضای اطمینان میان دولت و مخالفان سوریه برای تسهیل کمک رسانی به غیرنظامیان این کشور شد.

به گزارش شبکه اسکای نیوز عربی، استفان دی‌میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه امروز (یکشنبه) در مقابل حاضران در کنفرانس امنیتی مونیخ با اشاره به آتش‌بس در سوریه و تاثیر آن بر کاهش خشونت‌ها در این کشور گفت: آتش‌بس در سوریه همچنان پابرجاست و از زمان اجرای آن، خشونت‌ها در این کشور تا حدود ۷۰ درصد کاهش داشته است اما برخی گروه‌ها برای نقض آتش‌بس تلاش کرده‌اند که داعش و النصره جز این گروه‌ها هستند. برای هیچکس تروریستی‌ بودن جبهه النصره پوشیده نیست و این گروه با داعش در نقض آتش‌بس و اقدامات خرابکارانه در سوریه مقصرند لذا باید در هر توافق آتش‌بسی این دو گروه مستثنی شوند.

وی در ادامه نشست‌های سرگئی لاوروف و جان کری، وزرای خارجه روسیه و آمریکا درباره سوریه را مثمر ثمر خوانده و اعلام کرد: به رغم تلاش‌های فراوان، آتش‌بس به برخی دلایل در سوریه نقض شده و درگیری‌ها ادامه یافت که یکی از این دلایل جبهه النصره است.

دی‌میستورا در ادامه ضمن ابراز تاسف نسبت به عدم امکان کمک رسانی به غیرنظامیان محاصره شده در سوریه خواهان ایجاد فضای اطمینان میان دولت و مخالفان سوریه برای تسهیل روند کمک رسانی‌ها شد.

نماینده سازمان ملل در امور سوریه همچنین به مذاکرات انجام شده درباره سوریه در آستانه اشاره و با اعلام حمایت سازمان ملل از این مذاکرات تاکید کرد: در آستانه نمایندگانی از گروه‌های مسلح حضور داشتند، گروه‌هایی که تروریستی‌ نیستند و بخشی از این مذاکرات بودند. ما از مذاکرات آستانه و گفت‌وگوها درباره تقویت آتش‌بس سوریه، تسهیل کمک رسانی‌ها و نهایتا توقف خشونت‌ها در سراسر این کشور حمایت می‌کنیم. روسیه، ترکیه و ایران طرف‌های ضامن مذاکرات آستانه بودند.

دی‌میستورا همچنین با طرح این ادعا که دولت سوریه به روند مذاکرات برای صلح بی توجه است گفت: نشست‌هایی که ما در آنکارا درباره سوریه برگزار کردیم محرمانه نبود و به مذاکرات میان دولت و مخالفان سوریه منجر شد.

وی عنوان داشت: ما درک می‌کنیم دولت آمریکا اولویت‌های مشخصی دارد که نخستین آنها مبارزه با داعش و جلوگیری از نفوذ برخی قدرت های منطقه ای و حمایت از هم‌پیمانش در خاورمیانه است.

منبع: ایسنا

دسته بندی:   آخرین اخبار

دیدگاه ها