عصر دیپلماسی

شنبه, ۰۵ مهر, ۱۳۹۹
فهرست

روزنامه روسی: حمله آمریکا به ایران شدنی نیست

معمولا تمام رؤسای جمهور آمریکا در ابتدای امر، بارها ایران را تهدیدکردند اما در عمل هیچ کاری نتوانستند انجام بدهند و مقاومت و حضور در صحنه ملت باعث شد تا آنها تمام گزینه‌های خود را از روی میز برداشته و مجبور به مذاکره شوند.

روزنامه روسی “كومسومولسكايا پراودا” در مقاله ای تحلیلی پیرامون وضعیت ایران در دوران ترامپ و چگونگی روابطش با روسیه، نوشته است: یک ماه از روی کار آمدن ترامپ نگذشته که صدای شمشیرها به گوش می‌رسد. برخی از کارشناسان و تحلیلگران بر این باورند که آمریکا در حال آماده شدن برای جنگ است. مخصوصاً پس از آنکه ترامپ مدعی شده که “ایران کشور تروریستی شماره یک در دنیا” است.

پروفسور “سرگی دروجیلوفسکی” کارشناس امور ایران و کرسی شرق شناسی اندیشکده روابط بین الملل مسکو در گفتگو با این روزنامه می‌گوید: در این شرایط باید دید که ایرانی‌ها با این قضیه چگونه برخورد می‌کنند. ایران می‌تواند به طور کامل از توافق هسته ای دست بکشد و به قبل از آن برگردد و اورانیوم غنی شده بالا تولید کند. اما این امر بر اقتصاد ایران تاثیر گذار خواهد بود. ایرانی‌ها ممکن است برف بخورند اما دست از اعتقادهایشان بر نمی‌دارند.

“دروجیلوفسکی” در باره احتمال حمله به ایران می‌گوید: شک دارم که چنین اتفاقی رخ دهد چراکه اصلا کار آسانی نیست؛ در حقیقت آمریکا محال است بر ایران پیروز شود. چراکه آمریکایی‌ها در تمام جنگ‌هایی که حضور داشتند از افغانستان و عراق و سوریه و لیبی میلیاردها دلار هزینه کردند و پیروز هم نشدند.

این کارشناس امور ایران با اشاره به فشار رژیم صهیونیستی برای حمله نظامی و سیاسی به ایران، هدف از این آرزو را جلوگیری از کمک رسانی به گروههای حماس و حزب الله دانسته است.

“دروجیلوفسکی” همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به تاثیر جنگ احتمالی بر روسیه اشاره می‌کند و آن را یک بحران واقعی برای کشورش می‌داند چراکه باعث نابود شدن تمام تلاش‌های روسیه در سوریه می‌شود. بنابراین روسیه دو راه پیش رو دارد؛ یا به دفاع از هم پیمان خود بپردازد یا به طور کامل از این درگیری دور شود. بنابراین باید تلاشهای سیاسی را افزایش دهیم و مانع از این جنگی شویم که اسرائیل می‌خواهد آن را به راه اندازد. چراکه این رخداد برای کشورهای اروپایی نیز اصلاً مناسب نیست و ممکن است موج جدیدی از آوارگان را روانه اروپا کند.

“سیمون باگداساروف” مدیر مرکز تحقیقات خاورمیانه و آسیای مرکزی روسیه معتقد است که در صورت رخ دادن چنین جنگی، وضعیت سوریه و عراق نیز بحرانی تر می‌شود.

“سرگی بیکین” مدیر صندوق توسعه انرژی روسیه بر این باور است که در صورت جنگ احتمالی، قیمت نفت بالا خواهد رفت چراکه ایران روزانه حدود ۴ ملیون بشکه تولید نفت دارد. اما ایران شریک اصلی ما در خاورمیانه است. و پیمان اوپک برای کاهش تولید نفت نیز پس از مذاکرات ایران و روسیه به سرانجام رسید. بنابراین شراکت با ایران بسیار مهمتر از سود لحظه ای برای ماست. ما و ایران در کنار یکدیگر تلاش مشترک کردیم تا راه حلی برای بحران سیاسی و اقتصادی سوریه ایجاد کنیم.

با توجه به همه مسائل ذکر شده و سخنان مسئولان ارشد جمهوری اسلامی، احتمال درگیری نظامی بین ایران و آمریکا نزدیک به صفر و یا محال است. معمولا تمام رؤسای جمهور آمریکا در ابتدای امر، بارها ایران را تهدیدکردند اما در عمل هیچ کاری نتوانستند انجام بدهند و مقاومت و حضور در صحنه ملت باعث شد تا آنها تمام گزینه‌های خود را از روی میز برداشته و مجبور به مذاکره شوند.

محمد پریمی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه

دیدگاه ها