عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹
فهرست

سخنگوی حزب اسلامی: حضور حکمتیار در کابل تا اواخر بهمن

عصر دیپلماسی:حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار می گوید: صد زندانی این حزب تا پایان هفته‌ی جاری از زندان رها می‌شوند.

این در حالیست که گفته می‌شود گلبدین حکمتیار پس از رهایی این زندانیان تا آخر ماه بهمن در کابل حضور پیدا خواهد کرد.
حشمت‌الله ارشد، سخنگوی این حزب به تلویزیون ۱ افغانستان گفت: “قرار است پس از حضور حکمتیار در کابل، او در منطقه‌ی دارالامان این شهر مستقر شود.”

قصر_دارالامان

منطقه‌ی دارالامان در جنوب غرب کابل واقع شده و قصر معروف دارالامان نیز بنای شاخص این قسمت از شهر است که اکنون به مخروبه ای تبدیل گشته.
به گفته‌ی آقای ارشد، رفع تحریم‌های حکمتیار “یک امر حتمی است” و این مسوولیت حکومت افغانستان است که در این راستا تلاش کند.
همزمان کمیسیون اجرایی موافقتنامه‌ی صلح با حزب اسلامی به تلویزیون ۱ گفت که دو یا سه هفته‌ی دیگر مشکل رفع تحریم‌های وضع شده بر حکمتیار حل خواهد شد.
احمد فرزام، عضو این حزب گفت: “بخشی از نگرانی‌های فرانسه رفع شده است و ملاحظه‌ی خاص وجود ندارد و روسیه در کل با رفع تحریم‌ها هیچ مشکلی ندارد و به بعضی از نگرانی‌های روسیه از سوی وزارت خارجه‌ی و شورای امنیت افغانستان تا حدی جواب داده شده است.”
پیش از این روزنامه‌ وال استریت ژورنال گزارش داده بود که که روسیه حاضر نیست نام گلبدین حکمتیار را از فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد خارج کند.
وزارت خارجه روسیه گفته بود که مانع خروج نام گلبدین حکمتیار از فهرست سیاه نیست، اما این روند را تحت بررسی دارد.
از سویی هم فرانسه با حذف نام گلبدین حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل متحد مخالفت کرده است.  گفته شده بود که دلیل این کار فرانسه کشته شدن ۱۰ سرباز فرانسوی در سال ۲۰۱۳ به دست گروه حزب اسلامی در افغانستان است.

در همین حال دومینیک جیرمی، سفیر بریتانیا در افغانستان در گفت‌وگو با صدای امریکا گفته است: “امکان دارد حکمتیار پیش از رفع تحریم‌های وضع شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل، وارد کابل شود.”

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی, شبه قاره

دیدگاه ها