عصر دیپلماسی

شنبه, ۰۵ مهر, ۱۳۹۹
فهرست

سفر سلمان به مالدیو؛ حرکتی در راستای گسترش وهابیت

عصر دیپلماسی: همزمان با سفر پادشاه عربستان به مالدیو، پلیس این کشور با معترضین این حادثه بشدت برخورد کرد. سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی قرار است در چارچوب سفر منطقه‌ای به شش کشور آسیایی به مالدیو برود و یکی از جزایر مرجانی این کشور را خریداری کند.

 اعضای «حزب دموکرات مالدیو»،  هشدار دادند که تصمیم دولت عبدالله یمین عبدالقیوم، رئیس‌جمهور مالدیو برای فروش یکی از ۲۶ جزایر مرجانی این کشور به نام «فافو» به عربستان سعودی باعث گسترش وهابیت در مالدیو می‌شود.  گزارش‌ها حاکی است شمار بسیاری از اعضای گروه تروریستی تکفیری داعش که علیه دولت‌های عراق و سوریه می‌جنگند، از مالدیو به این دو کشور جنگ‌زده رفته‌اند. گفته می‌شود، ایدئولوژی افراطی وهابیت که از سوی عربستان سعودی تبلیغ و حمایت می‌شود، الهام‌بخش تروریست‌هایی بوده که در سراسر جهان دست به حملاتی زده‌اند. داعش و دیگر گروه‌های تروریستی تکفیری بر اساس همین ایدئولوژی، پیروان سایر ادیان را «کفار» می‌خوانند و آنان را می‌کشند.

به گفته بسیاری از تحلیلگران وهابیسم برای چندین دهه مذهب اصلی عربستان سعودی بوده و از دهه ۱۹۷۰ این پادشاهی ثروتمند نفتی در انتقال منابع مالی به سایر کشورهای اسلامی به منظور تبلیغ این نسخه محافظه کارانه از اسلام بخشندگی نشان داده است. اکنون که وهابیسم با افراط گرایی و حتی تروریسم ارتباط پیدا کرده است، دولت عربستان پویش های خود را به منظور مقابله با این تصور شکل گرفته آغاز کرده و سفر ‘ملک سلمان’ به اندونزی نیز بخشی از یک پویش تبلیغاتی است.

 احمد نسیم، وزیر خارجه سابق و عضو «حزب دموکرات مالدیو» گفت: دولت مالدیو در تصمیم به فروش جزیره فافو به عربستان، رضایت مردم را در نظر نگرفته است. نسیم با اشاره به محدود بودن زمین در مالدیو افزود: در گذشته، فروش زمین مالدیو به خارجی‌ها، خیانت بزرگی محسوب می‌شد و مجازات مرگ داشت.

 دولت مالدیو در سال ۲۰۱۵ قانون اساسی را اصلاح کرد که اجازه می‌دهد خارجی‌ها بتوانند اراضی این کشور را خریداری کنند. در همین حال، روزنامه تایمز هند در گزارشی فروش بالقوه این جزیره مرجانی به عربستان سعودی را «چالش امنیتی دیگری» در مجاورتِ هند دانست.

دولت مالدیو پس از  اخراج محمد نشید و روی کار آمدن یامین با چالش های زیادی روبرو بوده است. از جمله می توان به خرید جزیره مرجانی اشاره کرد. همانطوریکه پیشتر اعلام شد مردم و رئیس جمهور سابق این کشور با این موضوع بشدت به مخالفت پرداختند. طبق گفته منابع آکاه، محمد نشید در انتخابات سال آتی شرکت خواهد کرد اما بیم آن می رود که پس از ورود در فرودگاه این کشور بازداشت شود.

منبع: ساندی تایمز

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی

دیدگاه ها