عصر دیپلماسی

سه شنبه, ۱۷ تیر, ۱۳۹۹
فهرست

سفر عمار حکیم به اربیل و اهداف کردها از حضور در مذاکرات بعدی با دولت مرکزی

عصر دیپلماسی: روز گذشته عمار حکیم رئیس ائتلاف ملی عراق به اربیل سفر نمود و مورد استقبال نیچروان بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان قرار گرفت. تا پیش از انجام این سفر هدف حکیم از حضور در اقلیم کردستان گفتگو در رابطه با آخرین رخدادهای سیاسی و اوضاع آوارگان و جنگ ضد داعش عنوان شده بود. همچنین گفته می‌شد که عمار حکیم در این سفر برای رفع تنش‌ها و اختلاف‌نظرها بین دولت بغداد و اقلیم کردستان و نیز طرح حل‌وفصل مشکلات سیاسی و اتخاذ مواضع مشترک درباره مرحله بعد از داعش تلاش خواهد کرد.

پس از انجام این سفر و برگزاری برخی ملاقات‌ها و گفتگوها عمار حکیم و مسعود بارزانی در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند که در آن دو طرف به مثبت بودن نتیجه گفتگوها اذعان داشتند.

در پایان این نشست، علی علاق یکی از رهبران ائتلاف ملی عراق در کنفرانسی مطبوعاتی خطاب به روزنامه‌نگاران اظهار داشت: در این نشست‌ها که در فضای صمیمانه برگزار شد، در خصوص تنش‌های سیاسی در عراق و آشتی ملی بحث و گفت‌وگو شد.  ما برای رسیدن به یک آشتی ملی نیازمند دیدگاه‌های جدید هستیم و به این منظور به‌تمامی انتقادات و پیشنهادات با سعه‌صدر گوش فرادادیم.

در همین خصوص فاضل میرانی دبیر دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان عراق در سخنانی گفت: ما در این نشست پیشنهادات خود را در خصوص ‘طرح آشتی ملی’ ائتلاف ملی شیعیان مطرح کردیم.

به دنبال نشست هیات با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، دفتر وی با صدور بیانیه ای در خصوص این دیدار اعلام کرد: عمار حکیم سرپرست هیات ائتلاف ملی شیعیان بر ضرورت تجدیدنظر در روابط گروه‌های کردی و ائتلاف ملی شیعیان بر اساس شناسایی نقاط ضعف و حل اختلافات فی‌مابین تأکید کرد.

بر اساس بیانیه دفتر ریاست اقلیم هیات ائتلاف ملی شیعیان پیشنهاد کرده است کمیته مشترک سیاسی و دولتی از سوی احزاب کردی و ائتلاف ملی شیعیان برای انجام گفت‌وگوهای مداوم میان طرفین تشکیل شود.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق نیز در این دیدار بر وجود راه حلی برای پایان دادن به مشکلات موجود، -مشروط به اینکه زمینه مصائب مجدد علیه مردم کرد را از بین ببرد- تأکید کرد.

اما نکته‌ای که باید در این زمینه مورد توجه خاص قرار گیرد آن است که پس از انجام نشست، سخنان ضدونقیضی از زبان فاضل میرانی دبیر دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان عراق مطرح گردید که جای تأمل دارد.

سایت روداو نیوزکرد ضمن پرداختن به جریان سفر عمار حکیم به اربیل و شرح کنفرانس خبری از زبان فاضل میرانی عنوان داشت که کمیته مشترک مورد اشاره در کنفرانس مطبوعاتی حکیم و بارزانی به‌منظور بررسی راهکارهای استقلال کردستان و مذاکره دراین‌باره به بغداد سفر خواهد کرد درحالی‌که به‌هیچ‌وجه از سخنان عمار حکیم و مسعود بارزانی چنین برداشتی نمی‌شود.

درهرحال این‌یک حقیقت است که کردها به‌ویژه کردهای حزب اتحاد میهنی و حزب دموکرات کردستان در اقلیم، سهم خود از مبارزه با داعش را از دولت مرکزی عراق طلب می‌کنند و به دست آوردن منطقه‌ای خودمختار و مستقل از دولت مرکزی حداقل داشته‌ای است که رضایت مقامات اقلیم را فراهم می‌آورد.

بر این اساس باید مواضع عنوان شده در روداو نیوز از زبان فاضل میرانی را به نحوی مشخص‌کننده خطوط قرمز و اهداف مقامات اقلیم در مذاکرات بعدی آنان با دولت بغداد دانست.

تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی

دیدگاه ها