عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹
فهرست

سکینه یعقوبی «جایزه صلح سونهاک» را برای افغانستان به ارمغان آورد

سکینه یعقوبی از افغانستان به خاطر فعالیت‌هایش برای آموزش کودکان و زنان افغانستان “جایزه صلح ۲۰۱۷ سونهاک”(Sunhak Peace Prize) همراه با وجهه ۱میلیون دلاری را دریافت کرد.

به نقل از واشنگتن تایمز ، سکینه یعقوبی آموزگاری که به عنوان “مادر آموزش و پرورش افغانستان،” شناخته می‌شود بخاطر تاسیس موسسه آموزشی افغان و ارئه آموزش به کودکان و زنان طی ۲۱ سال، به عنوان برنده جایزه صلح سونهاک انتخاب شد.

در جایزه صلح سونهاک امسال بیش از ۲۲۵ تن از ۷۶ کشور نامزد شده بودند که از آن‌جمله خانم یعقوبی و دکتر جینو سترادا که مدت ۲۵ سال مراقبت‌های پزشکی و جراحی را در ۱۷ کشور شرق آفریقا و خاورمیانه فراهم کرده، برندگان امسال این جایزه شدند.

مسوولان این جایزه گفته اند که دکتر سکینه یعقوبی بخاطر باورش به این که آموزش و پرورش تنها راه حل پایدار برای آینده پناهندگان است، برنده این جایزه شناخته شده  و موسسه آموزشی غیر دولتی او از بدو تاسیس در سال ۱۹۹۵ تاکنون امکانات آموزش را برای  میلیون‌ها پناهنده فراهم کرده است.

ایل سیک هنگ، رییس کمیته انتخاب جایزه سونهاک پیش از این گفته بود که موضوع اصلی جایزه سونهاک امسال “بحران پناهندگان” بوده است.

دکتر هنگ تاکید کرده “در حالی که مهاجرت یکی از قدیمی ترین مسایل بحران‌ساز در طول تاریخ تمدن بوده، اما در حال حاضر بیش از هر زمان، جهان شاهد این رویداد است. بنابراین  باید به این مشکل به عنوان یکی از مهم ترین مسایل عصر ما رسیدگی شود.”

سکینه یعقوبی پیش از این در سال ۲۰۱۳ میلادی برنده جایزه یک میلیون دلاری «وایز» شد. این جایزه به کسانی داده می‌شود که برای حل مشکلات جامعه شان کاری انجام داده باشند و فعالیت انسان دوستانه و اجتماعی آنها باید در عرصه مبارزه با فقر، بیسوادی، گرسنگی، بیماری و بی عدالتی صورت گرفته باشد.

خانم یعقبوبی مدیر اجرایی موسسه آموزشی افغانستان (AIL) است. این نهاد آموزشی یک سازمان غیر دولتی زنان افغان می‌باشد که در سال ۱۹۹۵ به رهبری او تاسیس شد.

او فعالیت‌های گسترده ای در زمینه آموزشی از جمله فراهم کردن زمینه‌ی آموزش برای ۳ هزار پسر و دختر افغان در زمان حاکمیت  طالبان داشته است. هنگامی که طالبان مدارس دخترانه را در افغانستان تعطیل کرد، او مدارس مخفیانه‌ ای را برای آموزش هزاران نفر از زنان و مردان فراهم کرد.

مدارس دخترانه در ۱۹۹۰میلادی توسط طالبان بسته شد، با این وجود موسسه آموزشی افغانستان به مدیریت خانم یعقوبی به یک مدرسه زیرزمینی برای دختران افغان تبدیل شد که در آن ۳ هزار دانش‌آموز به شکل مخفیانه درس می‌خواندند.

 

دسته بندی:   سیاسی, شبه قاره

دیدگاه ها