635818002630468477

سید حسین موسویان:طراح اولیه استراتژی”غرب منهای آمریکا” شخص رهبری بود

حذف «مایکل فلین» به نفع ایران شد؛ احتمال تکرار واترگیت برای ترامپ منتفی نیست.

سید حسین موسویان دیپلمات نام آشنای کشورمان که چندسالی است در مراکز و محافل علمی و تخصصی آمریکا به دفاع مستدل از منافع و منطق متقن سیاست خارجی جمهوری اسلامی مشغول است، طی مصاحبه ای با دیده بان ایران، به موضوعات متنوعی از جمله دورنمای روابط ایران و غرب در عصر ترامپ اشاره کرده است. موسویان معتقد است مقطع زمانی فعلی بهترین موعد برای بسط و توسعه روابط با غرب منهای آمریکاست.

موسویان در پاسخ به سوالی در رابطه با فقدان آیت الله هاشمی گفت: مرحوم آیت الله هاشمی، نقش بسزایی در زمینه‌های متعدد سیاست خارجی داشت و خلاء ایشان هم بسادگی قابل جبران نخواهد بود. منتهی این کشور و این انقلاب هیچگاه قائم به شخص نبوده؛ هرچند شخصیتها تأثیرات شگرفی در سرنوشت ایران داشته و خواهند داشت. اما واقعیت این است که در سیاست خارجی، تصمیم گیرنده نهایی شخص مقام معظم رهبری هستند و من معتقدم خود معظم له نقش محوری در ایجاد اجماع حاکمیتی در موضوعات کلیدی سیاست خارجی را ایفاء خواهند کرد.

سیدحسین موسویان ادامه داد: طراح اولیه استراتژی «غرب منهای آمریکا» شخص مقام معظم رهبری بود. آیت الله هاشمی همیشه خود را مقید به اجرای تصمیمات رهبری می‌دانست. ذهنیت آقای هاشمی این بود که روابط با اروپا درحد وسیع گسترش یابد؛ و همزمان هم روابط با آمریکا  بهبود یابد. مجری استراتژی «غرب منهای آمریکا» هم تنها من نبودم. شخص آقای هاشمی، آقای ولایتی، آقای واعظی و همه دیپلمات‌های ارشد وقت وزارت خارجه جملگی و متحدا مجری این استراتژی بودند وبا تمام ظرفیت تلاش کردند. نظر جمع این بود که  ابتدا آلمان  و بعد فرانسه و ایتالیا درب ورودی این استراتژی هستند. از این جهت وظیفه من بعنوان اولین سفیر اعزامی ایران به آلمان متحد، خیلی سنگین بود و خدا و مسئولین هم شاهد بودند که باتمام وجود برای تحقق این استراتژی نظام تلاش کردم و وزارت خارجه درآن مقطع موفقیت‌های بزرگی و بی‌سابقه ای هم بدست آورد. در سال اول ماموریتم، محدودیت پوشش اعتباری بیمه دولتی آلمان برداشته شد و سایر کشورهای اروپایی  و کشورهای مهم دیگر مثل ژاپن هم به تبع آلمان عمل کردند و مهمترین نیازهای حیاتی ایران دربازسازی بعد از جنگ تامین شد. دوسال بعد، هم وقتی که روابط بانکی و مالی و اعتباری ایران با جهان قفل شد، باز هم آلمان ها را متقاعد کردیم که صف شکن شده و با استمهال بدهی‌های ایران، بن بست شکسته شد. همکاران من در سایر کشورهای اروپایی هم موفقیت‌های چشمگیری درتحقق این استراتژی داشتند.

دیپلمات سرشناس ایرانی ضمن اشاره به اینکه شانس بهبود روابط با سایرکشورهای غربی منهای آمریکا، دردوره ترامپ از هرزمانی بیشتر شده است، در پاسخ به سوالی در رابطه با استعفای مشاور امنیتی ترامپ و احتمال تکرار واترگیتی دیگر برای آمریکا گفت: این احتمال منتفی نیست؛ اما نهادهای قدرت در آمریکا مصمم هستند که از تحول استراتژیک در روابط با روسیه جلوگیری کنند و لذا ترامپ با چالش‌های بسیار گسترده‌تر از ماجرای مایکل فلین درجهت بهبود روابط با روسیه مواجه خواهد بود. تصور افرادی مثل فلین این است که می‌توان درزمینه هایی مثل اوکراین و تحریمها به روسیه امتیاز داد و در مواردی مثل ایران هم امتیاز گرفت. لذا حذف فلین به نفع ایران شد.