عصر دیپلماسی

چهارشنبه, ۲۵ تیر, ۱۳۹۹
فهرست

صادرات تروریسم در غرب اینک به خودشان باز گشته است؛

روز گذشته غالب رسانه‌های خبری بین‌المللی از کشته شدن ۱۲ نفر و جراحت ۴۸ در اثر حمله یک کامیون به بازار کریسمس در شهر برلین آلمان خبر دادند. انتشار این خبر در آستانه جشن سال نو میلادی و با یادآوری حملات تروریستی سال گذشته در پاریس، زوریخ، آمریکا و برخی کشورهای دیگر اروپایی، جامعه جهانی به‌ویژه اروپا نشینان را در بهت و حیرت و وحشت فرو برد.

در یک نظرسنجی معتبر بیش از هفتاد درصد اروپاییان پس از حوادث سال گذشته بزرگ‌ترین ترس خود را قربانی شدن در حوادث تروریستی می‌دانستند و این ترس با حمله شب گذشته کامیون مزبور دوباره جان تازه‌ای گرفت.

داعش پیش‌ازاین تهدید کرده بود که در آستانه سال نو میلادی اروپاییان را هدف قرار خواهد داد و بر اساس آخرین اخبار هم‌اکنون نیز مسئولیت این حمله را برعهده‌گرفته است.

این‌یک حقیقت تلخ است ؛ داعشی که ساخته و پرداخته غرب و آمریکا بود و روزی به‌عنوان ابزار تحقق اهداف بلندمدت این کشورها در خاورمیانه موردحمایت بی‌دریغ مالی و تجهیزاتی و مستشاری آنان قرار گرفته بود امروز به اصل خویش رجوع کرده و دامن‌گیر پدران نامشروع خویش شده است.

بر اساس آخرین اخبار کشورهای اروپایی ازجمله بلژیک، آلمان، انگلستان و سایر کشورهای اروپایی ضمن بالابردن تدابیر امنیتی اعلام داشته‌اند که از تجمعات و تشکیل بازارهای این‌چنینی جلوگیری به عمل آید.

این نشان‌دهنده آن است که سران این کشورها احتمال می‌دهند حملات مزبور در بسیاری از نقاط دیگر نیز انجام شود. نیروهای افراطی که روزی از همین کشورها با تسهیلات و تمهیدات غرب از طریق شاهراه ترکیه و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس وارد سوریه می‌شدند امروز پس از کسب تجربه و گرفتن آموزش‌های مختلف به کشورهای مبدأ خود باز می‌گردند تا پیام‌آور رعب و وحشت برای این کشورها باشند. مقامات سیاسی هم که روزی خرسند از صدور این عوامل افراط‌گرای مخل امنیت خود به سوریه بودند امروز باید جشن سال نو خود را در وحشت شدید از حملات تروریستی سپری کنند.

متأسفانه همواره تبعات این اشتباهات مهلک سیاستمداران طماع را مردمان این کشورها می‌دهند. مردمانی که با پول مالیات‌های خود هزینه مواد منفجره قربانی شدن عزیزانشان را پرداخته‌اند.

آیا زمان آن نرسیده است که غرب از تظاهر به نادانی دست بردارد و به فکر امنیت مردم خود باشد؟

محمد ابراهیم عروی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه

دیدگاه ها