عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۲۲ تیر, ۱۳۹۹
فهرست

طرح النصره برای ایجاد “امارت” در شمال غرب سوریه و تحمیل خود به هر نوع سازش سیاسی

بنا بر گزارش رسیده از سوریه، جبهه النصره در حال گسترش نفوذ خود در شمال غرب سوریه و تحکیم مواضعش در ادلب و حومه حماه است تا در اقدامی پیش‌دستانه به دیگر گروه‌های شورشی سوری و حامیان خارجی آنها این پیام را بدهد که نمی‌توان النصره را از هرگونه طرح سیاسی برای آینده سوریه کنار گذاشت.

به گزارش رای الیوم، “موسسه مطالعات مرکزی” وابسته به ارتش سوریه می‌گوید؛ جبهه النصره که اکنون برای فرار از فشارهای جهانی در تشکیلاتی به نام  “هیات تحریر الشام” ادغام شده، اجرای این طرح را از طریق درگیری‌هایی که در هر دو جبهه ادلب و حماه علیه “جند الاقصی” به راه انداخته، آغاز کرده است؛ جند الاقصی که از همپیمانان پیشین النصره و از دشمنان کنونی این گروه است حضوری پررنگ در ادلب و حومه حماة دارد.

موسسه مذکور اشاره می‌کند: قبل از آغاز نبردهای ادلب و حماة، جبهه النصره “هیات تحریر الشام” را با دیگر گروه‌های شورشی سوری در شمال غرب این کشور به وجود آورد که همه آنها مخالف سازش سیاسی در سوریه هستند.  به وجود آمدن این ائتلاف اما با مخالفت برخی گروه‌های شورشی بزرگ در این منطقه از جمله “احرار الشام” مواجه شد که در نهایت به درگیر میان آنها انجامید اما در هر حال نبرد اساسی جبهه النصره در حال حاضر بر مبنای رویایی با جند الاقصی است تا این گروه تروریستی بدنام را از حومه‌ ادلب و حماة خارج کند.

النصره که اکنون در قالب تشکیلاتی جدید ظاهر شده، برای تحمیل سلطه خود بر بیشترین مساحت ممکن در ادلب و حومه حماة خواهان آن است تا هسته یک به اصطلاح “امارت” را که ماهیت مستقلی داشته باشد، برای خود شکل دهد. النصره همچنین از طریق تشکیل امارت تلاش می‌کند دست دیگر گروه‌های شورشی را از آنجا کوتاه کند و آنها را در عمل انجام شده قرار دهد.

موسسه پژوهش‌های مرکزی در ادامه می‌گوید: شدت نبردی که النصره آن را آغاز کرده، بنا به چند دلیل است که از جمله آنها، این است که النصره از شهر حلب که ارتش سوریه چندی پیش آن را تحت کنترل خود درآورد، به صورت شکست خورده خارج شد. دوم اینکه روند حل سیاسی بحران میان دولت سوریه و گروه‌های مسلحی که النصره را از خود دور کرده‌اند، عملا آغاز شده است و سوم اینکه جبهه النصره از دست یابی به توافق سیاسی که خودش از آن توافق دور باشد، هراس دارد.

جبهه النصره می‌خواهد به شکلی پیش‌دستانه مانع هرگونه شکست سیاسی خود شود و پیام‌هایی را به افراد ذی ربط چه گروه‌های مسلح یا کشورهای حامی آنها مبنی بر این بفرستد که “النصره باید محور هر توافق نظامی یا سیاسی باشد و در غیر این صورت، سرنوشت آن محکوم به شکست خواهد بود.”

طبق این گزارش، النصره تلاش می‌کند ترکیه را قانع کند که به نفعش است که از هر اقدام نظامی علیه ارتش سوریه در استان حماة حمایت کند چراکه این امر به ترکیه در میز مذاکرات قدرت چانه زنی می‌دهد. النصره همچنین در تلاش است عربستان تحریک کند تا تلاش‌های اردن جهت تکرار تجربه سپر فرات در جنوب سوریه با همکاری با روسیه را به شکست بکشاند و با این کار پس از ریشه کن کردن جند الاقصی، در راستای تدوین طرحی کار کند که از طریق این طرح استان ادلب و حومه حماة را تحت کنترل خود درآورد. او در ادامه تلاش می‌کند که به احرار الشام نزدیک شود.

اگر این امر رخ دهد و النصره بتواند امارت خود را شکل دهد، طبق گفته مرکز مذکور به این معناست که النصر در واقع سایر سازمان‌ها و گروه‌های شورشی را از دور خارج کرده و آنها دیگر هیچ پشتوانه‌ای نه نظامی و نه سیاسی برای ورود به هر گونه مذاکره‌ای در آینده سیاسی سوریه نخواهند داشت.

النصره برای اطمینان یافتن از ادامه این مسیر و تحقق طرح‌هایش اخیرا نیز تلاش کرده تا فشار بر وضعیت سیاسی سوریه را بیشتر کند و با همکاری برخی از گروه‌های “ارتش آزاد سوریه” نبردی را علیه ارتش این کشور در جنوب و به صورت مشخص به سمت محله المنشیه در شهر درعا آغاز کرده است.

منبع: ایسنا

دسته بندی:   آخرین اخبار

دیدگاه ها