عصر دیپلماسی

سه شنبه, ۱۷ تیر, ۱۳۹۹
فهرست

عربستان و ایجاد پایگاه نظامی در جیبوتی

عربستان سعودی در حال انجام رایزنی های نهایی برای بستن قراردادی است که به موجب آن، یک پایگاه نظامی در جیبوتی احداث خواهد کرد.

روزنامه “فایننشال تایمز” در گزارشی می گوید که کشور جیبوتی خواستار توافقی با عربستان است تا به آنها اجازه ی ساخت پایگاه نظامی در این کشور آفریقایی بدهد. وزیر خارجه جیبوتی می گوید که آنها سال گذشته، یک پیمان امنیتی با عربستان امضا کرده اند که ساخت پایگاه نظامی نیز در برنامه آنها گنجانده شده است.

از سوی دیگر، قرار است چین  نیز پایگاه نظامی خود در جیبوتی را سال جاری افتتاح کند.

“محمد علی یوسف” وزیر خارجه جیبوتی می گوید که نمی تواند جزئیات امور نظامی محرمانه را فاش کند اما این امر تمام شده است. وی در ادامه مدعی می شود: “بهبود و گسترش روابط عربستان و جیبوتی در حالی آغاز شده که آنها (عربستان) در حال جمع کردن تمام کشورهایسنی در یک ائتلاف بزرگ هستند تا در برابر حمایتهای نظامی غربی ها و دخالتهای ایران در امور کشورهای عربی از جمله سوریه و یمن بایستند.”.

از سوی دیگر رئیس جمهور جیبوتی “اسماعیل عمر غیله” می گوید: “روابط بسیار خوبی با عربستان داریم و این دو کشور دوست، در حال حاضر پیمان های امنیتی بسته اند و به زودی، ما، پیمان نظامی را نیز منعقد خواهیم کرد.” وی در ادامه مدعی می شود که این حق اعراب است که در برابر نقش مخرب ایران در منطقه ایستادگی کنند.

اما غیله در باره حضور نظامی کشورهای مختلف در خاک جیبوتی نیز می گوید که ما قصد ایجاد رقابت بین کشورها را نداریم بلکه هدف نخست ما مبارزه با تروریسم و دزدان دریایی است.

کشور جیبوتی، دارای موقعیت بسیار استراتژیکی در دریای سرخ و خلیج عدن است و در ساحل غربی تنگه فوق العاده مهم باب المندب قرار دارد. از این رو بسیاری از کشور ها از جمله، آمریکا، رژیم صهیونیستی، فرانسه، ژاپن، ایتالیا و عربستان، حاضر شده اند در این کشور پایگاه نظامی داشته باشند. آمریکایی در پایگاه جیبوتی حدود ۴ هزار نیرو دارند و هواپیماهای بدون سرنشین آنها در این پایگاه جای دارند.

جیبوتی که فقط حدود ۸۳۰ هزار نفر جمعیت دارد، چشم بسیاری از کشورها را به خود خیره ساخته چراکه به دلیل داشتن سواحل، دروازه تجارت با کشورهای شرق آفریقا محسوب می شود و به دلیل موقعیت استراتژیکش، در بحران ها و حوادث منطقه ای از جمله یمن و صومالی نیز می توان از آن استفاده کرد. از این رو یکی از مهمترین منابع درآمدی جیبوتی از این پایگاههای نظامی است.

اما عربستان سعودی که نتواسنته در حدود دو سال حمله به یمن، کاری از پیش ببرد و به نوعی نفوذش را در این کشور، تمام شده می بیند، در حال سرمای گذاری در کشورهای آفریقایی است و چه کشوری بهتر از جیبوتی. چراکه حدود دو سوم نفت جهان از تنگه باب المندب عبور می کنند و اشراف جیبوتی بر این تنگه، می تواند به نوعی سلامت کشتی های نفتی سعودی ها را تضمین کند. علاوه بر آن، عربستانی ها در صورت ادامه جنگ، می توانند از طریق جیبوتی نیز به یمن حمله داشته باشند.

اما حضور آنها در جیبوتی را می توان نوعی رقابت با امارات نیز قلمداد کرد چراکه اماراتی ها سرمایه گذاری فراوانی در کشور اریتره انجام داده اند و از طریق اریتره می خواهند تا بر باب المندب و حتی جنوب یمن تسلط داشته باشند. چراکه امارات، جزو کشورهایی است که خواستار تقسیم یمن به دو کشور شمالی و جنوبی است و در پی آن، قادر خواهد بود بر منابع نفتی و ثورت های یمن که اکثرا در جنوب قرار دارند، تسلط داشته باشد.

محمد پریمی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی

دیدگاه ها