عصر دیپلماسی

شنبه, ۰۵ مهر, ۱۳۹۹
فهرست

عقده ۳۶ ساله مغز متفکر تیم ترامپ، عامل پشت پرده همه اقدامات ضد ایرانی دولت جدید آمریکا؛

عصر دیپلماسی: پیش‌ازاین در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ در همین سایت در مطلبی تحت عنوان « مغز متفکر خط دهی به ترامپ کیست؟» به نقش استراتژیست تیم ترامپ به نام استیو بنن در نگرش سیاسی وی به‌ویژه تفکرات ضد ایرانی وی پرداخته شده بود.

در همین راستا روز گذشته روزنامه واشنگتن پست در گزارشی پرده از راز پشت پرده عامل اصلی اقدامات ضد ایرانی وی برداشت. به گزارش واشنگتن پست استیو بنن یکی از استراتژیست ها و فرماندهان اصلی عملیات موسوم به دلتا بود که به‌منظور آزاد کردن جاسوسان آمریکایی محبوس در ایران در اردیبهشت ۱۳۵۹ توسط ارتش آمریکا صورت گرفت و با فضاحت تمام در صحرای طبس شکست خورد.

این عملیات که در نهایت با کشته شدن هشت تن از نظامیان آمریکا در صحرای طبس با شکست مواجه شد به گفته خود استیو بنن یکی از تلخ‌ترین خاطرات زندگی او را تشکیل می‌دهد تا جایی که خود وی عنوان می‌دارد شب عملیات زمانی که به ناو هواپیما بری که استیو بنن در آن مستقر بود اعلام می‌شود که به دلیل شکست عملیات، دریای عمان را ترک کرده و به آب‌های آزاد برگردد را هرگز فراموش نخواهد کرد.

«آندرو گرین»، یکی از افرادی که با «بنن» در آن کشتی بود درباره ناکام ماندن این عملیات می‌گوید: «من بی‌نقص‌ترین لغت را (برای این حادثه) دارم. شکست‌خورده. احساس می‌کردیم که شکست خورده‌ایم.»

واشنگتن‌پست می‌نویسد خود «بنن» گفته این عملیات ناکام یکی از لحظات تعیین‌کننده زندگی‌اش بوده و برایش مصداقی از شکست در رهبری نظامی و ریاست‌جمهوری به شمار می‌رود؛ و این تجربه‌ای است که بنن آن را هم‌اکنون که قرار است در سمت استراتژیست ارشد کاخ سفید انجام‌وظیفه کند با خود به همراه دارد.

بنن در توصیف تأثیر این شکست بر زندگی‌اش گفته است که پس از آن احساس می‌کرده هیچ علاقه‌ای به سیاست ندارد تا اینکه به این نتیجه می‌رسد که جیمی کارتر رئیس‌جمهور وقت آمریکا با تضعیف نیروی دریایی این عملیات را به شکست کشیده است و همین موضوع انگیزه استیو بنن را برای ورود به دنیای سیاست به وجود می‌آورد.

این تاجر میلیاردر که بیش از هر چیز به خاطر راه‌اندازی سایت نژادپرستانه بریت‌بارات شهرت دارد پس از آنکه توسط ترامپ به‌عنوان استراتژیست ارشد رئیس‌جمهور معرفی شد به یکی از پرقدرت‌ترین افراد در واشنگتن تبدیل شده است.

همچنین انتخاب وی به‌عنوان عضو ثابت شورای امنیت ملی آمریکا موجب شده است تا تأثیر تفکرات وی در سیاست‌های خارجی آمریکا صدچندان شود.

روزنامه واشنگتن پست در توضیح سوابق استیو بنن که حامیان وی از آن به‌عنوان شکل دهنده نگرش منطقه‌ای وی یاد می‌کنند عنوان داشته است که تنها مأموریت نزدیک به درگیری نظامی که بنن در آن حضور داشته است همان عملیات شکست خورده نیروی دریایی آمریکا در طبس بوده که به عقده حقارت بنن بدل شده است و به عقیده واشنگتن پست ستون اصلی خط فکری وی را تشکیل می‌دهد.

واشنگتن پست همین عقده حقارت را عامل اصلی اظهارات ضد اسلامی و ضد ایرانی بنن می‌داند و نقش کلیدی وی در صدور فرمان مهاجرتی ترامپ و جلوگیری از ورود اتباع هفت کشور مسلمان به آمریکا را نیز معلول همین عقده حقارت می‌داند.

محمدابراهیم عروی کارشناس تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه

دیدگاه ها