عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۲ آبان, ۱۳۹۹
فهرست

ماتیس در بغداد: برای نفت به عراق نیامده‌ایم

وزیر دفاع آمریکا که امروز (دوشنبه) در سفری غیرمنتظره وارد عراق شد گفت که ایالات متحده قصد ندارد بر نفت عراق تسلط یابد. ژنرال ماتیس با این سخنان در واقع از ایده ترامپ که رهبران عراقی را به واکنش وادار کرده، عقب‌نشینی کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ ژنرال جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا همزمان با دومین روز عملیات آزادسازی غرب موصل وارد عراق شد.

این سفر در زمانی انجام می‌شود که پنتاگون راه‌های سرعت گرفتن کمپین ضد داعش در عراق و سوریه را بررسی می‌کند. با این حال ممکن است تلاش‌های مذکور با تهدید نفتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و وارد کردن نام عراق در لیست کشورهای ممنوعه پیچیده شود.

ترامپ ۲۷ ژانویه یک دستور اجرایی جنجالی را به امضا رساند که طبق آن ورود مهاجرانی از هفت کشور عمدتا مسلمان شامل ایران و عراق به ایالات متحده ممنوع شد. همین امر موجب شده تا قانونگذاران عراقی برای کاهش سطح همکاری‌ها با واشنگتن به حیدر العبادی،‌ نخست‌وزیر عراق فشار وارد کنند.

ماتیس در جمع خبرنگاران گفت: گمان می‌کنم تمام حاضرین در این اتاق و تمام مردم ما در آمریکا بهای گاز و نفت مصرفی را پرداخت می‌کنند و اطمینان دارم که ما همین رویه را در آینده نیز ادامه خواهیم داد. ما به عراق نیامده‌ایم که نفت کسی را ببریم.

گرچه ممکن است سخنان ماتیس آبی روی آتش باشد اما این تنش‌ها در بحبوحه جنگ با داعش و در حالی ایجاد شده که دو عملیات حساس در موصل عراق و رقه سوریه علیه داعش در جریان است.

طبق ضرب‌الاجل ترامپ، ژنرال ماتیس تنها یک هفته دیگر مهلت دارد تا یک استراتژی جدید برای رئیس‌جمهوری آمریکا ارسال کند که روند جنگ با داعش و شکست این گروه تروریستی سرعت بگیرد. احتمالا هرگونه طرح جدیدی نیازمند عمیق‌ شدن همکاری ایالات متحده و عراق است.

رئیس پنتاگون تاکید کرد: می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که اطلاعات موقعیتی درستی در اختیار داریم و در همین حال همکاری و مبارزه در کنار یکدیگر را ادامه می‌دهیم.

اصلی‌ترین هدف ماتیس در عراق، گفت‌وگو درباره عملیات‌های نظامی با رهبران سیاسی و فرماندهان میدانی شامل فرمانده ارشد آمریکا در عراق است.

منبع: ایسنا

دسته بندی:   آخرین اخبار

دیدگاه ها