عصر دیپلماسی

شنبه, ۰۵ مهر, ۱۳۹۹
فهرست

متن سخنرانی ظریف در اجلاس اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا)- ۹۵/۱۲/۱۷

«به نام خداوند بخشنده مهربان

آقای رئیس؛ روسای محترم کشورها و دولت‌ها؛ آقای دبیرکل؛

عالیجنابان؛ خانم‌ها و آقایان؛

سخن را با قدردانی از دولت و ملت اندونزی به واسطه مهمان‌نوازی مثال زدنی و تمهیدات تحسین برانگیز برای اولین اجلاس سران کشورهای اتحادیه اقیانوس هند- آیورآ- که به مناسبت بزرگداشت بیستمین سالگرد تاسیس این اتحادیه برپا شده، آغاز و مراتب گرم‌ترین سلام‌ها و بهترین آرزوهای رئیس جمهور روحانی را به شما ابلاغ می‌نمایم.

در طول دو دهه گذشته، آیورآ از یک دیدگاه به یک چارچوب چند بعدی برای همکاری تحول یافته است. همان گونه که در منشور آیورآ آمده، این چارچوب همکاری منطقه‌ای، وسیله‌ای برای ارتقاء رشد مستمر اقتصادی و توسعه پایدار کشورهای منطقه با تمرکز بر شش حوزه برخوردار از اولویت و دو موضوع فراگیر است. «برنامه اقدام آیورآ برای دوره سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷» و نیز سند موسوم به «جاکارتا کنکورد» همچنان از اولویت و اعتبار برخوردار بوده و مسیری رو به جلو را ترسیم می‌نمایند.

از تاسیس آیورآ تاکنون، مفهوم غالب و «دیدگاه کلان توسعه‌ی» دهه ۱۹۹۰ که عمدتا از طریق مصوبات کنفرانس‌های عمده سازمان ملل متحد شکل گرفته، در چارچوب سه سند اهداف هزاره، دستور کار توسعه و اهداف توسعه پایدار، تکامل یافته است. در دو سال گذشته، برخی از طرح‌های مورد حمایت سازمان ملل متحد در راستای اقدامات جدید جهانی، از طریق توافق پاریس در خصوص تغییرات اقلیمی، دستور کار آدیس ابابا در زمینه منابع مالی برای توسعه و نیز طرح کاهش بلایای طبیعی، توسعه یافته است. موضوع حائز اهمیت این است که آیورآ طرح و برنامه‌های خود را به نحوی طراحی نماید که نه تنها نیازها و آرمان‌های کشورهای عضو، بلکه اولویت‌های جهانی مد نظر خود را نیز محقق سازد.

موضوع محوری این اجلاس، فرصت مغتنمی را برای همکاری و پیشرفت فراهم آورده است. ایران از ظرفیت‌های فراوانی برای تقویت ارتباطات دریایی، از طریق برقراری ارتباطات چند وجهی منطقه آیورآ با سایر بازارهای منطقه‌ای و جهانی، برخوردار است. بندر ایرانی چابهار دارای موقعیت راهبردی برای برقراری ارتباط میان اقیانوس هند و خلیج فارس، غرب و مرکز آسیا، قفقاز و اروپا است و مسیری امن و کوتاه را برای اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب در اختیار قرار می‌دهد. اولین نشست آیورآ با عنوان «مسئولان مناطق آزاد» که در اردیبهشت ۱۳۹۵ در چابهار برگزار شد، ایجاد سازوکاری را برای همکاری و تعیین مراجع ملی به منظور توسعه و گسترش ارتباطات، تجارت و سرمایه‌گذاری در منطقه و فراتر از آن، به توصیب رساند.

ایمنی و امنیت دریایی که به عنوان یکی از اولویت‌های اساسی در اسناد آیورآ ذکر شده، از اهمیت بسزایی برخوردار است. از آنجا که نزدیک به ۸۰ درصد تجارت جهانی از مسیر دریایی و کشتیرانی صورت می‌پذیرد، باید توجه ویژه‌ای به افزایش ایمنی و امنیت از یک سو و جلوگیری از آلودگی دریایی از سویی دیگر مبذول داشت. افزایش بی‌سابقه راهزنی در آب‌های غرب اقیانوس هند از سال ۲۰۰۸ تا کنون، همچنان در راه تجارت دریایی مانع ایجاد کرده و ماهیگیری در منطقه را مختل می‌سازد. ایران فعالانه در مبارزه با راهزنی دریایی در آب‌های بین‌المللی مشارکت دارد و بر این باور است که اقدامات هماهنگ ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی امری الزامی برای رفع این تهدید است.

منطقه ما همچنین دستخوش خشونت افراط‌ گرایانه و تروریسم است. بر این اساس، ما ازابتکار میزبان اندونزیایی‌مان برای تصویب «بیانیه مقابله با افراط گرایی خشونت‌آمیز منجر به تروریسم» کاملا حمایت می‌کنیم. این بیانیه به پیشبرد اهداف طرح رئیس جمهور روحانی تحت عنوان «جهان بر علیه خشونت و افراط» که به اتفاق آرا توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۳ به تصویب رسید نیز کمک خواهد کرد.

آقای رئیس،

جهانی شدن، توأمان چالش‌ها و فرصت‌هایی را ایجاد کرده است. اقتصاد مقاومتی و پایدار، نیازمند همکاری در تمامی سطوح زیر منطقه‌ای، منطقه‌ای و بین‌المللی است. آیورآ فرصتی منحصر بفرد و چارچوب مستحکم برای تقویت هر چه بیشتر روابط اقتصادی میان کشورهای عضو محسوب می‌شود. برنامه اقدام جامع و زمان‌بندی شده که به منظور دستیابی به اهداف آیورآ تدوین گردیده، نیازمند اراده سیاسی و اقدام جمعی ماست. در اینجا بار دیگر تعهد بی‌ قید و شرط و همبستگی جمهوری اسلامی ایران را با این تلاش‌ها اعلام می‌نمایم.

از توجه شما متشکرم.»

دسته بندی:   انتخاب تحریریه

دیدگاه ها