عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۲۲ تیر, ۱۳۹۹
فهرست

مخالفین سوری در آنکارا گردهم آمدند

عصر دیپلماسی: به نوشته روزنامه حریت ترکیه،  امید یالچین، قائم مقام وزیر امور خارجه ترکیه قبل از اجلاس ۳ جانبه روز دوشنبه در آستانه و اجلاس ۲۰ فوریه در ژنو در مورد سوریه، روز گذشته با مخالفین سوری گردهم آمدند .

در این جلسه که در وزات امورخارجه  ترکیه تشکیل گردید، ریاض حجاب، مدیر کل شورای عالی مذاکرات، انس عبده، رئیس ائتلاف ملی سوریه، امین بز اوغلو، رئیس مجلس ترکمن سوریه و همچنین رئیس شورای ملی کرد سوریه و نماینده های گروه های نظامی که در اجلاس آستانه شرکت دارند، حضور پیدا کردند. در میان نماینده های نظامی سرهنگ احمد عثمان مسئول لشکر سلطان مراد ترکمن نیز حضور پیدا کرد.

در این جلسه برخی از روحانیون درزی و نصیری نیز حضور پیدا کردند. در این جلسه درباره نتایج اجلاس آستانه که در ماه ژانویه تشکیل شد و تعیین موضع گیری مخالفین در اجلاس ژنو که در تاریخ ۲۰ فوریه تشکیل خواهد شد، به تبادل نظر پرداختند.

یکی از مخالفین که در این جلسه حضور پیدا کرده بود، گفت: در جلسه ای که در ژنو برگزار خواهد شد، در کنار شورای عالی مذاکره، نماینده گروه های نظامی حاضر در منطقه نیز شرکت خواهند کرد و در مورد ترکیب هیات نظامی توافق حاصل شده است.

در این جلسه تاکید گردید در اجلاس ژنو به جای مخالفینی که روسیه می خواهد، حضور یکپارچه گروه های مخالف واقعی که در منطقه حضور دارند، پر اهمیت است.

در این جلسه همچنین درباره نقض آتش بس از سوی رژیم و گروه های تحت حمایت ایران اطلاعاتی ارائه گردید. قرار است در اجلاس آستانه که روز دوشنبه برگزار خواهد شد نیز این اطلاعات به مسئولین وزارت امور خارجه روسیه و ایران ارائه شود.

در این جلسه همچنین تاکید گردید که پ.ی.د و ی.پ.گ که شاخه های پ.ک.ک محسوب می شوند جایگاهی در اجلاس ژنو ندارند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از منابع دیپلماتیک در این جلسه پیشنویس قانون اساسی سوریه حاوی فدرالیسم که مدتی است مطرح شده نیز مورد بررسی قرار گرفت و خاطر نشان گردید که طرح مفاهیمی همچون قانون اساسی جدید، خودمختاری و فدرالیسم ممکن است خطر خدمت کردن به دستور کار یک طرفه برخی از محافل را در برداشته باشد.

تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی

دیدگاه ها