عصر دیپلماسی

شنبه, ۰۵ مهر, ۱۳۹۹
فهرست

مسکو: تهران؛ شریکی قدرتمند و پایدار در تمام عرصه‌ها

سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه در کنفرانس خبری هفتگی در پاسخ به این سؤال که روابط مسکو و تهران در ارتباط با اظهارات ترامپ در مورد ایران چگونه توسعه پیدا می‌کند، گفت:
ما روابطمان را با دیگر کشورها توسعه می دهیم؛ نه بخاطر اینکه کشوری را دوست داریم و کشور دیگری را نه؛ بلکه ما بر مبنای منافع ملی و تاریخ همکاری‌های متقابل دولتهای­مان، روابط برقرار می کنیم؛ و البته من فکر می کنم که نباید روابطمان را با ایران در چارچوب بیانیه های کشورهای دیگر بلکه باید در چارچوب نفس ارتباطات انسانی، فرهنگی و تاریخی که بین ما تا کنون انباشته شده، بررسی نماییم.
روابط بین تهران و مسکو، عمیقاً ریشه دوانده و ثبات پیدا کرده اند. روابط بین دو کشور تاریخ دیرینه ۵۱۶ ساله دارد و یکپارچه و منسجم است. ایران و روسیه دو کشور مطرح منطقه، از اوایل قرن شانزدهم روابطشان را برقرار کردند. تهران به مثابه یک شریک قدرتمند و پایدار در تمام عرصه ها نگریسته می شود. تهران و مسکو همچنین سطح همکاری در زمینه مسائل مختلف نظیر خاورمیانه، آسیای میانه و مبارزه با تروریسم را ارتقاء دادند.

وی همچنین به همکاری های اقتصادی با تهران نظیر راههای ترانزیتی ارتباط دهنده بین اروپا و جنوب شرقی آسیا، در زمینه انرژی، نفت و گاز، صنایع هواپیمایی، راه آهن و انرژی هسته ای نیز اشاره کرد.

دسته بندی:   آخرین اخبار

دیدگاه ها