عصر دیپلماسی

چهارشنبه, ۱۵ مرداد, ۱۳۹۹
فهرست

مطالعات آمریکایی: نیروی دریایی ایران در مسیر قدرتمندتر شدن

آنتونی کاپاچیو
بلومبرگ

سازمان اطلاعات دریایی آمریکا پیش‌بینی کرده است که نیروی دریایی ایران با رفع تحریم‌های نظامی در سال ۲۰۲۰ توان خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

سازمان اطلاعات دریایی آمریکا وابسته به پنتاگون در گزارشی که این هفته منتشر کرده، نوشته است که با رفع تحریم‌های نظامی ایران در سال ۲۰۲۰، نیروی دریایی ایران احتمالا توان خود را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

این سازمان که قدیمی‌ترین مرجع اطلاعات دریایی در میان نهادهای اطلاعاتی آمریکا به شمار می‌آید نوشته است که پس از آنکه بر اساس توافق هسته‌ای تحریم‌های وضع‌شده علیه توان نظامی ایران رفع شود، نیروی دریایی ایران این امکان را خواهد داشت تا جنگ افزارهای تازه‌ای خریداری کند.

در بخشی از این گزارش آمده است که انقضا تحریم‌ها به ایران اجازه خواهد داد خریدهایی را انجام دهد که از زمان اعمال تحریم‌ها امکان‌پذیر نبودند.

ایران و گروه موسوم به ۱+۵ در سال ۲۰۱۵ به توافق دست یافتند که یکی از مفاد آن لغو ممنوعیت خرید جنگ‌افزارهای خارجی توسط ایران پس از ۵ سال بود.

این گزارش مهمترین مؤلفه‌های راهبرد نظامی ایران را موشک‌های بالستیک، نیروی دریایی توصیف کرده و نوشته است که ایران احتمالا پس از ۲۰۲۰ به دنبال خرید موشک‌های ضدکشتی N26 یاخونت با برد حداکثری ۳۰۰ کیلومتر از روسیه خواهد بود.

آژانس اطلاعات دریایی آمریکا با بیان اینکه نیروی دریایی ایران در سال‌های اخیر به سمت توسعه توان قایق‌های تندرو حرکت کرده، مدعی شده هرچند این قایق‌ها بر فناوری غربی برتری ندارند، اما در محیط‌هایی مانند تنگه هرمز و خلیج فارس دارای مزیت هستند.

دسته بندی:   انتخاب تحریریه

دیدگاه ها