عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹
فهرست

نشست شش جانبه صلح افغانستان در مسکو برگزار می شود

بنابر اظهارات مقامات ارشد روسیه ، اواسط ماه جاری میلادی اجلاس چندجانبه کشورهای منطقه در مورد صلح افغانستان در مسکو برگزار می‌شود.

وزیر خارجه روسیه سرگئی لاوروف دیروز بعد از ملاقات با همتای افغان خود صلاح‌الدین ربانی در مسکو به خبرنگاران گفت: در این اجلاس که ایران، چین، پاکستان و هند اشتراک خواهند داشت، افغانستان هم دعوت شده‌است.

او گفت امیدوار است در اجلاس مسکو این کشورها نمایندگان بلند رتبه خود را بفرستند. لاوروف همچنان از طالبان خواست که در مذاکرات صلح شرکت کنند.

حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان دیروز در بروکسل پایتخت بلژیک بعد از ملاقات با مقامات ناتو به خبرنگاران گفت: کابل امیدوار است که تماس‌های روسیه و ایران با هدف تأمین صلح در افغانستان باشد.

وی افزود:”ما به آن‌ها  نگرانی خود را در این رابطه ابراز کرده‌ایم. ما ایران و روسیه را دوستان افغانستان می‌شماریم و با در نظرداشت همین حس نگرانی‌های خود را با آن‌ها در میان گذاشتیم. ما به آن‌ها گفته ایم که می‌خواهیم تماس آن‌ها با طالبان به هدف تأمین صلح در افغانستان باشد نه دوام جنگ.”

چندی قبل هم روسیه اجلاسی را در رابطه با اوضاع افغانستان در مسکو برگزار نمود که مقامات روسیه، پاکستان و ایران در آن شرکت داشتند، ولی افغانستان به آن دعوت نشده بود.

ژنرال جان نیکلسون فرمانده ارشد ناتو و امریکا در افغانستان در این اواخر به رسانه‌های غربی مدعی شده بود که مسکو از طریق تماس با طالبان می‌خواهد بر فعالیت‌های این گروه در افغانستان مشروعیت بخشد.

صدای افغان

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی, شبه قاره

دیدگاه ها