عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۲۲ تیر, ۱۳۹۹
فهرست

نشست وزیران دفاع ناتو امروز در بروکسل آغاز می شود

وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، امروز چهارشنبه در بروکسل برای بررسی فعالیت های آینده این سازمان بخصوص با توجه به تحولات جدید در عرصه بین المللی نشست دو روزه خود را آغاز می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ناتو، ‘ینس استولتنبرگ’ دبیرکل ناتو روز گذشته (سه شنبه) در جلسه ای با حضور خبرنگاران توضیحاتی درباره دستور کار نشست دو روزه وزیران دفاع ناتو ایراد کرد.
استولتنبرگ با بیان اینکه وزیران دفاع ناتو، موضوع پاسخ ناتو به جهان چالش برانگیزتر امروز را بررسی خواهند کرد، خاطرنشان کرد: ما بر اهمیت تقسیم عادلانه مسئولیت ها (در ناتو) و افزایش بودجه دفاعی تاکید خواهیم کرد.
دبیر کل ناتو از افزایش ۳٫۸ درصدی بودجه دفاعی در میان متحدان اروپایی و کانادا در سال ۲۰۱۶ استقبال کرد و آن را بالاتر از حد مورد انتظار دانست.
وی تاکید کرد: تداوم انطباق پذیری ناتو مستلزم تقسیم عادلانه مسئولیت ها در بین متحدان است؛ تقسیم عادلانه کارها و افزایش بودجه ، تقویت کننده ائتلاف فراآتلانتیک است.
استولتنبرگ همچنین خاطرنشان کرد که وزیران دفاع ناتو بر موضوع مبارزه با تروریسم و تهدیدهای ناشی از منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تمرکز خواهند داشت.
وی گفت: امروز زمانی بسیار اساسی برای ناتو است؛ ما با چالش های امنیتی بزرگی رو به رو هستیم اما قدرت و اتحاد ما (ناتو) بزرگتر است.
دبیر کل ناتو خاطرنشان کرد: ناتو بر اساس پیوند بین آمریکای شمالی و اروپا شکل گرفته و این پیوند همواره در دوران خوبی و بدی، شکست ناپذیر بوده است.
وی گفت: اطمینان دارم که وزیران دفاع ناتو در جلسه روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بار دیگر بر اهمیت پایدار پیوند فراآتلانتیک تاکید خواهند کرد.
به گزارش ایرنا، وزیران دفاع ناتو در حالی در بروکسل گرد هم می آیند که مواضع اخیر مقام های اروپایی حاکی از تلاش برای هماهنگ شدن ناتو با مواضع دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره افزایش بودجه نظامی است.
ترامپ که در گذشته انتقادهای زیادی از ناتو مطرح کرده بود، هفته گذشته پس از دیدار از فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفت: ما با قوت از ناتو حمایت می کنیم، تنها درخواست داریم که تمام اعضای ناتو کمک های مالی کامل و مناسبی انجام دهند.
بدین ترتیب و در حالی که ترامپ مشخص کرده که دغدغه اصلی او در ارتباط با ناتو موضوع مالی و بار هزینه های این ائتلاف نظامی است، با رویکرد مثبت اروپایی ها به این موضوع به نظر می رسد راه برای تفاهم بیشتر ناتو با دولت ترامپ هموار می شود و در این ارتباط ، جلسه روزهای چهارشنبه و پنجشنبه وزیران دفاع ناتو در بروکسل می تواند آغاز مهمی در تدوین راهبرد همکاری آتی ناتو با معیارهای مالی مورد نظر ترامپ باشد.
نشست دو روزه وزیران دفاع ناتو از ساعت ۱۱:۱۵ روز چهارشنبه به وقت اروپای مرکزی (۱۳:۴۵ به وقت ایران) در مقر این سازمان در بروکسل با بیانیه دبیر کل این سازمان و سپس بیانیه مشترک دبیر کل با وزیر دفاع آمریکا، آغاز می شود.
ساعت ۱۳:۳۰ (۱۶ به وقت ایران) نشست ‘شورای آتلانتیک شمالی’ آغاز می شود. در ادامه ساعت ۱۸:۱۵ به وقت ایران کنفرانس خبری دبیر کل ناتو برگزار می شود و پس از آن جلسه شورای آتلانتیک شمالی ادامه می یابد. پس از آن دوباره ساعت ۲۱:۳۰ به وقت ایران دبیر کل ناتو کنفرانس خبری دیگری برگزار می کند و ساعت ۲۲ ضیافت شام کاری وزیران دفاع ناتو برگزار می شود. جلسه وزیران دفاع روز پنجشنبه نیز ادامه خواهد داشت و با کنفرانس خبری ساعت ۱۳ روز پنجشنبه (۱۵:۳۰ به وقت ایران) به پایان خواهد رسید.

منبع: ایرنا

دسته بندی:   آخرین اخبار

دیدگاه ها