عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹
فهرست

نواز شریف، محبوب ترین رهبر پاکستان!!!

نتیجه یک نظرسنجی در پاکستان نشان می دهد که نواز شریف نخست وزیر فعلی این کشور با پیشی گرفتن از مخالفان سیاسی خود، در جایگاه محبوب ترین چهره سیاسی پاکستان قرار گرفته است.!!

برخی رسانه های پاکستان روز شنبه اعلام کردند: براساس نظرسنجی مشترک از سوی موسسه بین المللی جمهوری خواه و موسسه تحقیقات افکار عمومی که از جمله موسسه های تحقیقاتی آمریکایی هستند، آمده است: ۶۳ درصد مردم پاکستان طرفدار نواز شریف نخست وزیر فعلی این کشور هستند.!!

نکته مهم دیگر این نظر سنجی در خصوص دولت نواز شریف این است که نتایج حاصل از آن نشان می دهد ۶۴ درصد از مردم پاکستان از عملکرد دولت فدرال به رهبری نواز شریف رضایت دارند.

این نظرسنجی که از مردم مناطق مختلف پاکستان انجام شده، نشان می دهد که ۵۹ درصد مردم درباره ماجرای اتهام های مالی مطرح شده از سوی مخالفان علیه نخست وزیر (اسناد پاناما) بی اطلاع هستند!!! و تنها ۲۶ درصد از مردم خواستار رسیدگی و تحقیقات کامل در این زمینه میباشند .

ارزیابی : این نظر سنجی که از سوی موسسات آمریکائی صورت گرفته ؛براساس آنچه که منتشر نموده اند چندان قابل اتکاء نیست ؛ مردم پاکستان به خوبی میدانند که انتخاب نواز شریف با حاشیه های متعددی مواجه بود تاجائی که عمران خان رئیس تحریک انصاف به دادگاه عالی شکایت نمود وهنوز رای نهائی درخصوص سلامت انتخابات پارلمانی گذشته صادر نشده است .

از سوی دیگر دراین نظر سنجی گفته شده است که ۵۹ درصد از مردم درباره ماجرای مریم دختر نواز شریف در پرونده اسناد پاناما هیچ اطلاعی ندارند . وآن ۲۶ درصدی که اطلاع دارند خواستار رسیدگی قضائی هستند . بنا براین اگر آن ۵۹ درصد هم اطلاع داشتند قطعا خواهان رسیدگی قضائی میشدند وهمین موضوع موجب کاهش رضایت مندی از نواز شریف میشد . لذا براساس همین آمار درواقع میتوان گفت که ۸۵ (( ۵۹+۲۶)) درصد از مردم پاکستان نسبت به نواز وخانواده اش رضایت ندارند.

در بخش دیگری از این نظر سنجی گفته شده است که ۷۴ درصد از مردم پاکستان احساس امنیت دارند ؛ درحالی که احساس امنیت با وجود پست های بازرسی متعدد در شهرها و در مسیر راههای مواصلاتی کاملا متعارض است.  احساس امنیتی که دراین نظر سنجی ذکر شده است درحالی است که تقریبا همه روزه اخبار متعددی از انفجار های انتحاری دراقصی نقاط پاکستان منتشر میشود.!!

اگر این موضوعات را درکنار کاستی هائی از جمله کمبود برق وگاز درپاکستان را درکنار یکدیگر قرار دهیم آنگاه باید میزان رضایت مندی مردم را از دولت نواز شریف سنجید .

 

به نظر میرسد این نظر سنجی با اهداف خاصی تهیه شده و هیچ تناسبی با وضعیت موجود در پاکستان ندارد .

تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی, شبه قاره

دیدگاه ها