عصر دیپلماسی

شنبه, ۰۵ مهر, ۱۳۹۹
فهرست

نوید روزهای خوب برای مردم سوریه با پیروزی اولین عملیات مشترک ارتش و معارضین سوری؛

تا یک سال پیش با موج فزاینده پیشروی های داعش و سرسختی برخی معارضین در پیگیری اهداف زیاده خواهانه خود هیچ کس پیش بینی نمی کرد که مردم سوریه به این زودی رنگ آرامش را به خود ببینند؛ اما خوشبختانه در نتیجه پایمردی مردم این کشور و حمایت ها و ثبات قدم ائتلاف ایران، روسیه و سوریه در محور ضد تروریسم امروز شاهد آن هستیم که نشست ها و مذاکرات صورت گرفته به ابتکار ایران و روسیه در موارد مختلف به ویژه نشست آستانه -که به صورت عملی ترکیه را به ائتلاف ایران و روسیه وارد کرد- در حال نتیجه دادن است.

خوشبختانه با ورود ترکیه به ائتلاف مزبور و با ابتکار عمل روسیه و ایران نتایج ملموس و مثبتی در زمینه پایان بحران سوریه در حال نمایان شدن است. امروز اخباری حاکی از همراهی و همکاری ارتش سوریه با معارضین مخالف دولت در نبرد مشترک با داعش و پیروزی حاصل از آن در رسانه های بین المللی منتشر شد که نه تنها نوید بخش روزهای بهتر برای مردم این کشور بحران زده بود بلکه تا حدودی خیال کشورهای همسایه را نیز از شروع روند صلح و بروز راه حل های سیاسی و مسالمت آمیز بین ارتش و مخالفین آسوده کرد چرا که قدرت یافتن داعش در سوریه تا حدود بسیاری ناشی از تضعیف ارتش به دلیل تقابل با معارضین مسلح بود و در صورت یافتن راه حل های سیاسی و دیپلماتیک بین دولت و مخالفین قطعا محور ضد داعش نیز تقویت شده و این جرثومه فساد بیش از پیش به انقراض خود نزدیک می شود.

به گزارش اسپوتنیک، ساعاتی پیش ارتش سوریه و معارضان مسلح سوری در عملیاتی مشترک حملۀ نیروهای داعش را در منطقۀ کوهستانی قلمون در شمال شرقی دمشق پاسخ دادند. این نخستین عملیات مشترک دولت سوریه و مخالفان علیه گروه های تروریستی خارجی است.

«ژنرال سرگئی رودسکوی رئیس ستاد کل ارتش روسیه در این باره گفت: «نیروهای دولتی همراه با گروه های اپوزیسیون توانستند حملۀ داعش به شرق قلمون را ناکام بگذارند. شش سکونت گاه در این منطقه با جمعیتی در حدود ۲۵ هزار تن به پروسۀ آشتی پیوسته اند.» آندری مانویلو تحلیل گر سیاسی و عضو کمیتۀ علمی شورای امنیت روسیه نیز گفت این لحظۀ «تغییر بازی» است زیرا ارتش سوریه و معارضان مسلح به طور فزاینده ای در زمینۀ فعالیت های ضد تروریستی علیه داعش، جبهه النصره و دیگر سازمان های وابسته به آنها، همکاری می کنند».

به راستی می توان این عملیات مشترک را لحظه تغییر بازی در بحران سوریه نامید چرا که با تغییر صحنه بازی و بروز همکاری ها و هماهنگی ها بین معارضین مسلح و ارتش سوریه دست بسیاری از زیاده خواهان در عرصه میدانی سوریه کوتاه خواهد شد و این می تواند در تسریع پروسه طولانی شده صلح بین دولت و مخالفین نقش به سزایی داشته باشد.

همین جریان در کنار نتایج نشست آستانه می تواند بازیگران خارجی بحران سوریه را نیز محتاط تر کرده و از اقدامات غیر منطقی آنان جلوگیری نماید. به عنوان مثلا ترکیه که تا پیش از این به صورت یکجانبه و بدون هماهنگی با دولت مرکزی سوریه دست به اقداماتی در اراضی این کشور می زد و به اعتراضات حکومت سوریه در سازمان ملل و دیگر مجامع بین المللی نیز وقعی نمی نهاد، در نتیجه مذاکرات آستانه و نیز قدرت یافتن دولت مرکزی سوریه در تعامل با مخالفین و سرکوب داعش؛ امروز به گونه ای منطقی تر و نزدیک تر به چارچوب عرف دیپلماتیک عمل می نماید. به عنوان مثال امروز خبر ورود ارتش ترکیه به الباب در حالی منتشر شد که سخنگوی ریاست جمهوری این کشور اعلام داشت ترکیه برای جلوگیری از برخورد با ارتش سوریه در حال رایزنی با روسیه است.

«به گزارش تایم ترک، ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی عنوان کرد: نیروهای ارتش ترکیه وارد مرکز شهر الباب شده اند. اکنون عملیات ارتش ترکیه در مرکز الباب در حال پیگیری است. برای جلوگیری از برخورد با نیروهای ارتش سوریه با روسیه در همکاری نزدیک هستیم».

همه این موارد در کنار انتشار اخبار مثبت از افزایش ثبات در پیکره حاکمیتی دولت سوریه و ارتش این کشور و نیز تضعیف روز افزون داعش و افزایش پیمان شکنی ها در رده های بالای فرماندهان این جرثومه فساد نویدبخش روزهایی روشن تر در آینده سیاسی سوریه است و منطقه و دنیا به حق این افزایش ثبات و کاهش ناامنی و بحران در منطقه را مدیون تلاش ها و اقدامات سنجیده ایران در کنار حمایت های روسیه است. این جریان یک بار دیگر ثابت می کند که در عصر امروز دیگر قدرت مذاکره و مفاهمه مسالمت آمیز حرف اول و آخر را در دنیای سیاست بین المللی می زند و همین موضوع است که عصر حاضر را به «عصر دیپلماسی» ملقب ساخته است.

محمد ابراهیم عروی کارشناس تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه

دیدگاه ها