عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۲ آبان, ۱۳۹۹
فهرست

هشدار اولاند نسبت به روی کارآمدن پوپولیست‌ها در اروپا

رئیس‌جمهور فرانسه هشدار داد، کشورهای اروپایی که به پوپولیست‌ها برای رسیدن به قدرت رای دهند شاهد کاهش فرصت‌های شغلی، سرمایه گذاری و صادرات خواهند بود چراکه از اتحادیه اروپا خارج خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه در جریان سخنرانی خود در اسپانیا به همراه ماریانو راخوی، همتای اسپانیایی‌اش خاطر نشان کرد که ناسیونالیست‌ها نه تنها اروپا را بلکه منافع کشوری که ادعای نمایندگی آن را دارند، تهدید می‌کنند.

اظهارات اولاند در حالی مطرح می‌شود که مارین لوپن، رهبر راست‌های افراطی فرانسه و گرت ویلدرز، در هلند شاهد رشد آراء بر اساس نظرسنجی‌های مختلفی بوده‌اند که پیش از انتخابات پیشروی این کشورها صورت گرفته است.

رئیس‌جمهور فرانسه که قرار نیست در انتخابات ماه آوریل و مه کشورش شرکت کند تاکید کرد: در صورت روی کار آمدن پوپولیست‌هایی که چندان به اتحادیه اروپا خوش‌بین نیستند شاهد صادرات کمتر، سرمایه گذاری کمتر و در نتیجه فرصت‌های شغلی کمتر خواهیم بود.

وی هشدار داد: خروج از اتحادیه اروپا که لوپن و ویلدرز از آن حمایت می‌کنند به معنای پایان مبادلات و استقلال غیرواقعی خواهد بود که می‌توان آن را کاهش فرصت‌های شغلی، رشد کمتر و آزادی‌های محدودتر ترجمه کرد.

دولت اسپانیا نیز روز دوشنبه اعلام کرد، اولاند از راخوی برای شرکت در نشست سران ششم مارس که قرار است با حضور صدراعظم آلمان و نخست وزیر ایتالیا در ورسای فرانسه برگزار شود، دعوت کرده است.

اولاند در بخش دیگری از اظهاراتش بدون نام بردن از رئیس‌جمهور آمریکا و تعهداتش در قبال بازار این کشور به انتقاد از وی پرداخت. او گفت: اگر ما هم همانند بعضی کشورها به دور خود دیوار بکشیم و از همسایگانمان بخواهیم هزینه آن را قبول کنند واقعا اتحادیه اروپا به کجا خواهد رسید. این نه در اخلاق ما می‌گنجد و نه در سیستم سیاسی ما.

وی ادامه داد: بحران‌ها از ناکجا آباد نمی‌آیند. آنها ناشی از اقدامات مختلف و سازوکارهایی است که آمریکا به دنبال استقرار مجدد آن است.

منبع: ایسنا

دسته بندی:   آخرین اخبار

دیدگاه ها