عصر دیپلماسی

سه شنبه, ۱۷ تیر, ۱۳۹۹
فهرست

همکاری نظامی سوریه و ترکیه در حلب

عصر دیپلماسی: علیرغم نگرانی های موجود در شمال حلب خصوصا در منطقه الباب که نیروهای سپر فرات و ارتش سوریه برای رسیدن به الباب به یکدیگر نزدیک میشوند و براساس نظر برخی صاحب نظران که از احتمال درگیری بین دو طرف خبر می دانند ؛ اینک روزنامه روسی “ایزوستیا” درگزارش اخیر خود از هماهنگی میان ترکیه، سوریه و روسیه برای عملیات علیه داعش در شمال حلب خبر داده است .

این روزنامه روسی در گزارشی به وجود نشانه های همکاری نظامی دمشق و آنکارا در حلب اشاره می کند و از نقش روسیه در این همکاری پرده بر می دارد.

روزهای اخیر، شاهد نزدیکتر شدن نیروهای ارتش سوریه و نیروهای ترکیه در حلب هستیم و حتی نیروهای ارتش سوریه کنترل برخی از روستاهایی را که قبلا تحت کنترل ارتش ترکیه و نیروهای تحت حمایت آنها بودند، در دست گرفت.

به گزارش این روزنامه؛ این در حالی است که روابط این دو کشور همسایه اصلا مناسب نیست اما به نظر می رسد که چاره ای جز همکاری با یکدیگر برای مبارزه با تروریسم ندارند. این امر نیز تنها با تلاش های موسکو امکان پذیر خواهد بود.

“فرانتس کلینتسیفیچ” معاون اول رئیس کمیسیون دفاع و امنیت پارلمان روسیه در این رابطه می گوید: “تنها روسیه است که نقش میانجیگر را بین دمشق و آنکارا برعهده دارد و این امر باعث خواهد شد تا از درگیری نظامی دو طرف جلوگیری شود به نحوی که روسیه بر نیروهای سوری و ترکی در حلب اشراف و نظارت دارد.”

وی در ادامه می افزاید: “ما در خاک سوریه کار می کنیم و باید تحرکات طرف های مختلف را رصد کنیم و در نهایت با آنها همکاری کنیم. این کاری بسیار دشوار است اما نتایج مثبتی در پی خواهد داشت.”

“کلینتسیفیچ” با اشاره به نزدیک شدن نیروهای سوری و ترکی در حلب می گوید: “در روزهای اخیر شاهد پیشروی نیروهای ارتش سوریه به سمت شمال شرقی حلب هستیم و حتی برخی از اراضی و روستاهایی را که در اختیار ارتش ترکیه و نیروهای ارتش آزاد بود، و از لوث تروریستهای داعش، پاک شده بود، تحت کنترل ارتش سوریه در آمده است. اما نکته مهمتر این است که هیچ درگیری و برخورد نظامی بین دو طرف رخ نداد تا مشخص شود که یک همکاری و هماهنگی بین روسیه و ترکیه از یک طرف و روسیه و سوریه از طرف دیگر وجود داشته است.”

گفتی است که روابط سیاسی آنکارا و دمشق از ماه مارس ۲۰۱۲ و پس از آغاز بحران سوریه تاکنون قطع می باشد و در این مدت حتی درگیری هایی نیز در زمین و هوا با یکدیگر داشته اند. به همین دلیل ترکیه از نیروهای ارتش آزاد حمایت کردند و بدون اجازه از دولت مرکزی سوریه وارد خاک این کشور شدند.

آنکارا بارها اعلام کرد که هدف از عملیات نیروهای “سپر فرات” مبارزه با تروریست های “داعش” و “نیروهای کُرد شمال سوریه است.

“اولگ کلازونوف” کارشناس امور نظامی و استاد علوم سیاسی و اجتماعی “اندیشکده بلیخانوف” روسیه معتقد است که علیرغم تمام اختلافات بین دمشق و آنکارا، در حال حاضر دو طرف چاره ای جز حضوردریک جبهه واحد برای مبارزه با داعش ندارند.

“کلازونوف” بر این باور است که دو طرف باید از این موقعیت برای مصالحه و آشتی استفاده کنند و در ادامه می افزاید: “در شرایط کنونی، روسیه تنها شریک ترکیه است و هر کدام منافع مختلفی در سوریه دارند که با یکدیگر تفاوت زیادی دارد. اردوغان الان توجیهی برای درگیری با ما ندارد. اردوغان بر موضع تروریست بودن کُردها اصرار دارد اما ما باید درک کنیم که در مورد خاک سوریه سخن می گوییم و باید به تمامیت ارضی این کشور احترام بگذاریم. به هر حال نیروهای ترکیه باید خاک سوریه را ترک کنند. و این می تواند آغازی برای همکاری بین دو طرف باشد.”

به نظر میرسد در صورت عملیاتی شدن هماهنگی بین سوریه، ترکیه و روسیه قدم موثری میتواند در ایجاد ثبات و نهایی شدن پرونده سوریه برداشته شود. اما باتوجه به حضور نیروهای کُرد تحت حمایت ائتلاف آمریکایی که در عملیات آزاد سازی رقه حضور دارند، این نگرانی برای ترکها ایجاد می شود که پس از آزاد سازی رقه، کُردها سهم خواهی خود را در شمال سوریه مطرح کنند واین به معنی ایجاد چالش جدید بین کُردهای تحت حمایت آمریکا و ترکیه خواهد بود که تبعات این چالش نیز متوجه سوریه خواهد شد.

نویسنده: محمد پریمی، کارشناس تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی

دیدگاه ها