عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۲ آبان, ۱۳۹۹
فهرست

هوشیار زیباری: غرب موصل آزاد می‌شود اما به بهای نابودی کل شهر

یکی از سیاستمداران ارشد عراقی در مصاحبه با روزنامه ایندیپندنت تاکید کرد، نیروهای مسلح عراق نهایتا غرب موصل را مصادره خواهند کرد اما این شهر در نهایت نابود خواهد شد.

هوشیار زیباری یکی از رهبران کرد که تا سال گذشته وزیر دارایی عراق و پیش از آن وزیر امور خارجه این کشور بود در مصاحبه با روزنامه ایندیپندنت گفت: موصل همچنان تحت کنترل تروریست‌های داعش است و این گروه تروریستی برای حفظ کنترلش بر این شهر تا آخرین نفس مبارزه خواهد کرد.

وی با اشاره به میزان بالای تخریب‌ها در شرق موصل افزود: فکر می‌کنم غرب موصل نابود خواهد شد. داعش قادر است تا مقاومت سفت و سخت خود را با تاکتیک‌های مهارتی یعنی با استفاده از تونل‌ها و کانال‌ها، تیم‌های تک تیرانداز و عاملان انتحاری متعدد نشان دهد. انتظار دارم مبارزات در غرب شدیدتر از مبارزات قبلی باشد.

زیباری ادامه داد: دلیل دیگر مقاومت سفت و سخت داعش این است که ابوبکر بغدادی، رهبر و خلیفه خودخوانده این گروه همچنان در غرب موصل است و گزارش‌ها درخصوص اینکه او در یکی از حملات هوایی در جایی از عراق کشته یا زخمی شده نادرست است. فرماندهان منطقه‌ای داعش در موصل نیز سربازان حرفه‌ای و باتجربه‌ای هستند که زمانی افسران نیروهای عملیات ویژه صدام بودند و برای دفاع از حفظ پایگاهشان در بخش وسیع موصل که تا غرب رود دجله کشیده می‌شود، مبارزه خواهند کرد.

هوشیار زیباری وضعیت کنونی در موصل را وحشتناک و همانند یک قتل‌گاه توصیف می‌کند.

وی گفت: گروه‌های مخفی داعش متشکل از ۱۶ تا ۲۴ نیرو در هر یک از بخش‌های موصل هستند که از مخفیگاه‌های خود خارج شده و افرادی را که با دولت همکاری می‌کنند، می‌کشند. آنها رستوران‌هایی را که به تازگی بازگشایی شده و سربازان وظیفه را هدف می‌گیرند. دولت همچنین در احیای خدمات اساسی همچون برق و تامین آب آشامیدنی ناکام مانده است.

هوشیار زیباری درباره تلفات گفت: تلفات در بین نیروهای امنیتی عراق بسیار بالا بوده اما دولت بغداد از ارائه آمار دقیق امتناع می‌کند. گزارش‌های آمریکا حاکی از آن است که برخی یگان‌های نیروهای عملیات ویژه عراق که نیروهای مجرب و آموزش دیده هستند با ۵۰ درصد تلفات مواجه شده‌اند. از سوی دیگر باید گفت که ادعاهای رسمی عراق مبنی بر اینکه ۱۶ هزار تروریست داعش کشته شده‌اند، نادرست است. آمار واقعی بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تن از ۶۰۰۰ تروریست داعش در موصل است.

وی افزود: علی رغم تمرکز نیروهای امنیتی عراق در جداسازی حامیان داعش و گروه‌های مخفی، این اقدام امنیت واقعی را ایجاد نکرده چراکه افسران امنیتی فاسد با دریافت ۲۵ هزار دینار عراقی اسناد مربوط به سفر برای این افراد را فراهم می‌کنند. رانندگان در جاده‌های عراق نیز تایید کرده‌اند که نگرانی اصلی در ایست‌های بازرسی امنیت نیست بلکه رشوه‌هایی است که در ازای عبور خودروها مقامات امنیتی دریافت می‌کنند این مساله نشان می‌دهد که چطور عاملان انتحاری داعش سوار بر خودروهای مملو از مواد منفجره قادر هستند از ایست‌های بازرسی چندگانه عبور و سپس در مناطق غیرنظامی در بغداد یا دیگر شهرها خود را منفجر کنند.

به گفته زیباری، رقابت میان آمریکا و ایران در عراق نیز تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ افزایش یافته و ترامپ در تماس‌هایی که با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق داشته تاکید کرده که کمک آمریکا مشروط بر کاهش نفوذ ایران است.

پیش بینی زیباری مبنی بر اینکه با موج آتی درگیری‌ها موصل نابود خواهد شد بسیار محتمل است چراکه رویدادهای سه سال گذشته در عراق و سوریه باعث تعمیق اختلافات و انزجارهای قومی و قبیله‌ای شده است.

منبع: ایسنا

دسته بندی:   آخرین اخبار

دیدگاه ها