عصر دیپلماسی

شنبه, ۰۵ مهر, ۱۳۹۹
فهرست

المیادین: خروج هیثم مناع از سکوت

هیثم مناع معارض سوری در رابطه با برخی از وقایع و حواشی گفتگوها و پیامدهای مرتبط با بحران سوریه که تاکنون پنهان مانده بود سکوت خود را شکست و در مصاحبه‌ای اختصاصی با المیادین، تجربیات شخصی خود در مورد مراحل مختلف بحران سوریه را بیان داشت.

مناع که در دوره‌های اخیر همواره سکوت را بر سخن گفتن ترجیح داده بود، در این مصاحبه از «زمانه مزدوری و تحقیر ارزش‌ها و از بین رفتن شاخصه‌های حاکمیت و خریدن مبارزین پیش‌کسوت در بازارهای برده‌فروشی» گلایه کرده است. در واقع او دی‌میستورا را مزدور و عامل بازیگران بحران سوریه می‌داند.

به گفته وی، اتفاقات پشت پرده، بزرگ‌ترین طرح‌های خلاقانه و مؤثر را منحرف ساخته و مانع از هرگونه تدارکات و پشتیبانی مالی و لجستیکی و سیاسی از جانب هر کشوری در جهت حل بحران سوریه شده است.

مناع در ادامه گفت: «راهکار دی‌میستورا یک مسیر منسوخ و از پیش شکست خورده است… ما سه سال وقت در مسیر یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه تلف کرده‌ایم که صرفاً به دلیل عدم ثبات شخصیت و ترس دائم دی‌میستورا نسبت به حذف وی از بازی بوده است… در واقع، سرگی لاوروف دیپلمات کهنه‌کار روسیه نسبت به دی‌میستورا درک خیلی بهتری از نقاط قوت و ضعف بحران دارد و این موضوع، جایگاه روسیه را کاملاً در مورد حل بحران سوریه ممتاز می‌نماید.»

مناع دی‌میستورا را تنها هماهنگ‌کننده مواضع حامیان کشورهای درگیر در سوریه می داند و معتقد است: «دی‌میستورا قسمتی از راه‌حل بحران سوریه نیست؛ بلکه وی بخشی از مشکل است.»

منبع : المیادین

دسته بندی:   انتخاب تحریریه

دیدگاه ها