عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹
فهرست

پاسخ طالبان به گزارش سازمان ملل

گروه طالبان گزارش جدید یوناما یا نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان در مورد تلفات غیر نظامیان  را رد کرده می‌گویند که تنها ۱۲ درصد تلفات توسط افراد این گروه به غیر نظامیان وارد شده‌است.

بر اساس گزارش یوناما،  در کل ۲۴ درصد تلفات غیر نظامیان به علت عملیات نیروهای دولتی افغانستان در سال ۲۰۱۶ صورت گرفته و مابقی تلفات که بیش‌ترین درصد آن است، به دست گروه‌های شورشی، به ویژه طالبان به جا گذاشته شده‌است.

قاری یوسف احمدی، یکی از سخن‌گویان گروه طالبان با انتشار بیانیه ای در واکنش به این گزارش می‌گوید که امارت اسلامی در مورد تلفات افراد غیر نظامی بسیار حساس است و برای جلوگیری از آن، توجه جدی دارد و این گزارش را رد می کند.

این در حالی‌ست که گروه طالبان در یک‌سال اخیر به جز چند روی‌داد که مسؤولیت آن را داعش به دوش گرفت، در بیش‌ترین موارد مسؤولیت حمله‌های انتحاری در کلان‌شهرهای افغانستان از جمله کابل و هم‌چنان انفجار بمب های جاسازی‌شده در کنار جاده که تلفات سبک و سنگینی در پی داشتند را به دوش گرفته‌اند.

اما در اعلامیۀ قاری یوسف احمدی گفته شده که ارقام یوناما بیش‌ترین شمار تلفات را به طالبان منسوب می‌کند که این قضاوتی به دور از انصاف است.

در اعلامیه هم‌چنان اضافه شده که عاملان درجه اول زیان‌های غیر نظامی در افغانستان نیروهای اشغال‌گر خارجی هستند که بمب‌های چندین‌تُنی را در روستاها و شهرها برخانه‌های مردم می‌اندازند.

طالبان دومین عامل این تلفات را نیروهای امنیتی افغانستان می‌دانند و می‌گویند که آنها روستاها و خانه‌های مردم را هدف سلاح‌های سنگین قرار می‌دهند.

هرچند مقام‌های دولتی می‌گویند طالبان به عنوان سپر از مردم استفاده می‌کنند و برای جنگیدن در خانه‌های غیر نظامیان سنگر می‌گیرند.

اما نکتۀ جالب‌تر این‌که طالبان در اعلامیه‌شان آماری را انتشار داده اند و بر اساس آن، ادعا می‌کنند بیش از ۷۷ درصد تلفات غیر نظامی سال ۲۰۱۶ از سوی نیروهای خارجی و نیروهای امنیتی، ۱۷٫۴۸ درصد از سوی داعش و دیگر گروه ها و تنها ۱۲ درصد توسط افراد این گروه انجام شده‌است؛ چیزی که با توجه به عمل‌کرد این‌گروه در نوع خودش عجیب به نظر می‌رسد.

به اساس گزارشی که نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان امروز به انتشار رسانید، ۳۴۹۸ غیر نظامی در سال ۲۰۱۶ میلادی در افغانستان کشته و ۷۹۲۰ تن زخمی شده‌اند که بیش‌ترین این تلفات از سوی طالبان وارد شده‌است.

 

دسته بندی:   آخرین اخبار, سیاسی, شبه قاره

دیدگاه ها