عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹
فهرست

پلیس فدرال آمریکا مانع اصلی آزادی زوج آمریکایی – کانادایی از چنگ طالبان

روزنامه کانادایی مدعی شد که زوج آمریکایی – کانادایی که در سال ۲۰۱۲ میلادی توسط طالبان ربوده شد، می‌توانست در ازای ۱۵۰ هزار دلار آزاد شوند اما پلیس فدرال آمریکا پیگیر این مسئله نشد.

روزنامه کانادایی دستار گزارش داد که «کتلان‌کولمن» تبعه آمریکایی و شوهر کانادایی‌اش «جوشوا بوایل» که حالا دارای دو فرزند هستند در ازای ۱۵۰ هزار دلار می‌توانستند از چنگ طالبان آزاد شوند اما پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) از معامله با ربایندگان خودداری کرده است.

منابع امنیتی که پیگیر این پرونده بودند، اعلام کردند که نمایندگان طالبان در مذاکره با نیروهای آمریکایی معامله‌ای را پیشنهاد کرده بودند اما پرونده به پلیس فدرال آمریکا واگذار شد که این اداره پیگیر این موضوع نشد.

اداره پلیس فدرال آمریکا تاکنون از اظهار نظر در این رابطه خودداری کرده است.

خانواده جاشوا بوایل اعلام کرد که آن‌ها از پیشنهاد معامله از سوی طالبان آگاه نیستند و این گزارش را که نیز غیرموثق می‌دانند.

خانواده این تبعه کانادایی گفت دولت این کشور اطمینان داده است که در صورت هرگونه پیشنهاد معامله‌ از سوی ربایندگان، آن‌ها را در جریان خواهند گذاشت.

«پاتریک» پدر این خانواده خاطرنشان کرد که اگر طالبان و شبکه حقانی خواستار پول بودند حتما با ما نیز تماس می‌گرفتند.

وی افزود موضع و خواسته طالبان و شبکه حقانی فراتر از توان ما است زیرا آن‌ها مطالبات سیاسی از دولت‌های کانادا، آمریکا و افغانستان دارند.

سایت اینتلیجنت گروپ که فعالیت‌ گروه‌های تروریستی در فضای مجازی را رصد می‌کند، نوشت که «عبدالله الوزیر» خبرنگار طالبان ۳۰ ژانویه از احتمال معامله‌ای در ازای آزادی این زوج آمریکایی-کانادایی خبر داده بود.

«جوسف پکریل» سخنگوی وزارت امور خارجه کانادا روز گذشته گفت در مورد این پرونده و نقش دولت کانادا در مذاکره با ربایندگان نمی‌تواند جزئیاتی ارائه دهد.

این زوج کانادایی-آمریکایی سال ۲۰۱۲میلادی در حالی از سوی طالبان ربوده شدند که به افغانستان سفر کرده بودند که در دوران اسارت‌شان صاحب دو فرزند شدند.

با این حال چند ماه قبل گروه طالبان با انتشار ویدئویی خواستار توقف اعدام اعضای شبکه حقانی و طالبان شد و هشدار داد که در صورت اجرای حکم اعدام بر زندانیان این گروه از سوی دولت کابل آنها تمام اعضای خانواده گروگان‌ها را خواهند کشت.

دسته بندی:   آخرین اخبار, شبه قاره

دیدگاه ها