عصر دیپلماسی

چهارشنبه, ۲۵ تیر, ۱۳۹۹
فهرست

پیروزی حلب و سردی روابط میان عربستان و مصر؛

در ماه های اخیر روابط بین عربستان سعودی و مصر روز به روز بیشتر به سمت تیرگی و تنش متقابل پیش رفت که شرح سلسله­وار آن در مطلبی با عنوان « افزایش تنش بین عربستان و مصر» در همین سایت مورد بررسی قرار گرفت.

تا دو ماه پیش این فرضیه که تنش فی­مابین عربستان و مصر با این سرعت به سوی وخامت پیش رود به ذهن کمتر کسی می رسید و غالب کارشناسان امر بر این باور بودندکه این می تواند یک اعلام خطر از سوی مصر برای عربستان به منظور جذب بیشتر حمایت های مالی باشد به ویژه آنکه وزیر خارجه مصر “سامح شکری” پس از حمایت مصر از دولت سوریه گفته بود که عربستان هم پیمان همیشگی عربستان خواهد بود.

اما در یک ماهه اخیر و پس از بالا گرفتن رقابت بین دو کشور در آفریقا و سایر مواردی که در مقاله فوق الذکر به آن اشاره شده دیگر هیچ احتمالی حتی بروز درگیری نظامی بین دو کشور چندان بعید به نظر نمی رسد.

روز گذشته « محمد العربی» دیپلمات سابق الجزایری با اشاره به هجمه تبلیغاتی گسترده رسانه های مصری علیه عربستان و دادن لقب پادشاه خائن به ملک سلمان، پیش بینی کرد که این بحران در نهایت به بروز جنگ بین عربستان و مصر منجر خواهد شد.

وی در صفحه توییتر خود نوشت: « كساني كه از نظر مالي از كودتاي عبدالفتاح السيسي حمايت كردند بايد مي دانستند كه كسي كه عليه رئيس جمهوري كه وي را به عنوان وزير انتخاب كرده بود كودتا كند ممكن است عليه كسي نيز كه وي را به رياست جمهوري رسانده است كودتا كند و سرانجام مصر به عربستان حمله نظامي خواهد كرد. حمله فزاينده عوامل السيسي به عربستان و تشديد لحن آنها عليه اين كشور كاملا طبيعي است و من دو سال قبل از اين، پيش بيني كرده بودم و مي دانستم اين فرد كه درباره اعراب شوراي همكاري خليج فارس از عبارت “پول براي كشورهاي حاشيه خليج فارس مثل دانه‌هاي برنج فراوان است” استفاده كرده است روزي اراذل و اوباش قاهره را نيز به خشم خواهد آورد و از آنها بهره برداري خواهد كرد.

اين ديپلمات سابق الجزايري در پيام ديگري گفته بود: حاكمان عربستان، اقدام به تحريك به كودتا در مصر و حمايت مالي از آن كرده اند امروزه پس از آنكه عوامل و اراذل و اوباش، شاه عربستان را “خائن” ناميدند تلاش مي كنند وي را سرنگون كنند. در اين ميان نيز اتيوپي به عنوان رقيب مصر از وضعيت موجود خوشحال است.
روابط مصر و عربستان شاهد اختلافاتي است كه گاهي اين اختلافات از طريق رسانه هاي دو كشور علني مي شود. اختلافات مذكور نشان دهنده تفاوت ديدگاهها درباره مهم ترين بحران هاي منطقه از جمله بحران سوريه، بحران يمن و روابط با تركيه است.»

در رابطه با اظهارات دیپلمات الجزایری باید توجه داشته که در حال حاضر الجزایر روابط حسنه ای با هیچ یک از دو کشور عربستان و مصر ندارد اما رقابت الجزایر با مصر بر سر نفوذ در آفریقا به ویژه پس از افزایش تلاش های مصر برای این گسترش نفوذ، می تواند عامل ابراز این اظهارات باشد.

همچنین باید این نکته را مد نظر قرار داد که تحولات روزهای اخیر منطقه به ویژه شکست عربستان سعودی در سوریه و عقب نشینی نیروهای معارض تحت حمایت آل سعود در حلب موجب شده است که بر خشم و عصبانیت مقامات کم تجربه و کم سواد وهابی افزوده شود. پیش از این نیز سعودی ها در جریان شکست های خود در پروژه کارشکنی در توافق هسته ای ایران و نیز جنگ سوریه سعی کردند شکست خود را در جای دیگر جبران کنند و جنگ یمن را به همین دلیل به راه انداختند. به همین دلیل نیز بعید نیست کم خردی و عدم آینده نگری حکام بی تجربه آل سعود موجب شود این بار به منظور جبران حقارت ها و شکست های خود در اقدامی نسنجیده سنگ دیگری به چاه اندازند که عقلای بسیاری عاجز از بیرون آوردن آن باشند.

در هر صورت مواردی از قبیل شکست عربستان در سوریه، زمین گیر شدن در یمن و فشارهای اقتصادی ناشی از کاهش قیمت نفت و هزینه های جنگ در یمن و سوریه، احتمال صدق فرضیه محمد العربی مبنی بر جنگ بین عربستان و یمن را کاهش می دهد اما یادآوری حماقت ها و بی خردی های حکام وهابی آل سعود هر چیزی را ممکن می نماید.

بر همین اساس می توان گفت که منطقه ملتهب خاورمیانه در صورت ادامه سرکشی ها و طغیانگری های عربستان سعودی در آینده نزدیک احتمالا شاهد بروز نزاع های خانمان سوز بیشتری خواهد بود.

اینجاست که باید خطاب به وهابیون مدعی دیانت آل سعود گفت:

« أَلَمْ يَأْنِ لِلَّذِينَ آمَنُوا أَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِكْرِ اللَّهِ»

محمد ابراهیم عروی؛ تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, وهابیت

دیدگاه ها