عصر دیپلماسی

چهارشنبه, ۱۵ مرداد, ۱۳۹۹
فهرست

چشم امید رسانه‌های عربی به دستاوردهای سفر روحانی به عمان و کویت

در روزهای اخیر با انتشار خبر سفر رئیس‌جمهوری ایران به کشورهای عمان و کویت و در پی آن برخی اظهارات مقامات کشورهای عربی، تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌های بسیاری در دنیای عرب مطرح‌شده است که نشان‌دهنده جهت نگاه رسانه‌ها و نیز مقامات سیاسی کشورهای عرب منطقه به ایران و دستاوردهای مورد انتظار از سفر آقای روحانی به این دو کشور عربی است.

از جمله خبرگزاری ها و رسانه های منطقه ای و بین المللی منتشر کننده اخبار مزبور باید به رویترز، العربیه، الشرق الاوسط، روزنامه عمان، خبرگزاری کویتی کونا، روزنامه های کویتی، الوطن، القبس، الشاهد، و الرای، سایت عرب تایمز، نیوز عرب، تایمز عمان، شبکه تلویزیونی آی ۲۴، میدل ایست مانیتور، پایگاه خبری نشنال و تی آرتی ورد اشاره کرد.

روزنامه رأی الیوم عربی چاپ لندن نیز در تحلیلی ضمن بررسی سفر هم‌زمان دکتر روحانی و اردوغان به کشورهای عرب منطقه و دلایل انتخاب دو کشور عمان و کویت از جانب آقای روحانی در شرایطی که اردوغان این دو کشور را از برنامه سفرهای خود مستثنا کرده است، به این نکته پرداخت که سفر آقای روحانی را باید یک سفر موفق دانست درحالی‌که با احتمال افزایش تنش‌ها بین اردوغان و برخی کشورهای عربی و بالا گرفتن تقابل دو قطب ایران و ترکیه در منطقه هم‌زمان با بالا گرفتن برخی تنش‌ها بین دولت جدید آمریکا و ایران، این اقدام ترکیه به یک نوع یارکشی سیاسی ناکام شبیه است. رأی الیوم با توجه به نتایج این دو سفر، آقای روحانی را در دستیابی به اهداف خود موفق دانست اما در کامیابی اردوغان از سفر دوره‌ای خود تردیدهای عمده‌ای را وارد دانست.

رأی الیوم در اثبات ادعای خود، استقبال رسانه های عربی از مواضع منطقی و بی‌طرف رئیس‌جمهور ایران در مقابل انتقادات تند نویسندگان اماراتی از اردوغان را شاهدی بر این مدعا دانسته است.

همچنین در رابطه با جریان بازتاب و بازخوردهای مثبت سفر آقای روحانی باید به بازنشر گسترده اظهارات معاون وزیر خارجه کویت در رابطه با موفقیت‌آمیز بودن سفر آقای روحانی به کویت اشاره کرد.

معاون وزیر خارجه کویت خالد سلیمان الجارالله سفر آقای روحانی به کویت را موفق، مثبت و استحکام‌بخش پایه‌های گفتگوی ایرانی-عربی دانست. وی گفت: سفر رئیس‌جمهور ایران به کویت توافق مشترک بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس را متبلور می‌کند و ما امیدواریم که این گفت‌وگو پایه امنیت و ثبات منطقه باشد.

ازسوی دیگر روزنامه الوفد مصر در مطلبی با قلم علا عریبی اظهار داشته بود که ما مصری­ها امیدوار بودیم اولین سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به کشورهای عربی سفر به مصر بود و قاهره به‌عنوان دروازه و معبر دولت ایران به‌سوی کشورهای عرب منطقه معرفی می گردید. این روزنامه همچنین سفر آقای روحانی به عمان و کویت را فرصتی برای تجدیدنظر روابط مصر و ایران دانست و از عدم مدیریت و تعامل نظام مصر با ایران انتقاد کرد.

حتی روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن که همواره رویکرد مشخصاً ضد ایرانی دارد، در این مورد ضمن نگاهی مثبت به سفر آقای روحانی اعلام داشت: این سفر گامی بلند جهت بهبود روابط ایران با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است.

همچنین العربیه که رسانه ای سعودی و کاملاً ضد ایرانی است، با اشاره به این سفر نسبت به برقراری رابطه خوب بین ایران و همسایگان عربش اظهار امیدواری کرد.

بر این اساس می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که در یارکشی پس از تحولات بین‌المللی ناشی از انتخاب ترامپ در آمریکا و تغییر برخی رویکردهای قدرت‌های فرا منطقه‌ای در خاورمیانه، در کنار پیروزی‌های ائتلاف ایران، روسیه و سوریه در برابر داعش، بسیاری از سیاستمداران و رسانه‌های عربی به این نتیجه رسیده‌اند که محور ائتلاف یادشده توان ایجاد تحولات چشمگیر در منطقه را دارد و به همین دلیل چشم امید خود را به فرصت‌ها و دستاوردهای به وجود آمده درنتیجه سفر آقای روحانی دوخته‌اند.

تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه

دیدگاه ها