عصر دیپلماسی

یکشنبه, ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹
فهرست

کم توجهی ترامپ به جنگ افغانستان

عصردیپلماسی: به نقل از واشنگتن پست، جنگ افغانستان،طولانی ترین جنگی است که آمریکا تا کنون در آن شرکت کرده و اکنون نیز با بی توجهی از سوی دولت ترامپ برای مبارزه با طالبان و داعش در افغانستان مواجه شده است.

این جنگ در حال حاضر در سال ۱۶ خود به سر می برد و با این وجود روز گذشته،ترامپ در سفر به ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا که وظیفه نظارت بر درگیری ها در خاورمیانه را دارد، تنها با اشاره کوچک به افغانستان از لزوم تقویت نیروهای امنیتی افغانستان برای دفاع از کشور خودشان سخن گفته است.

وی ضمن قدردانی از نیروهای نظامی در حال خدمت آمریکا در خارج از این کشور، از پرسنل نظامی حاضر در افغانستان که شامل حدود ۸۴۰۰ نفر می شوند نیز تشکر کرد. این افراد وظیفه آموزش، مشاوره و پشتیبانی نیروهای افغانستان در عملیات های ضد تروریستی را بر عهده دارند.

ولی بنظر می رسد تفاوت های مبارزه با داعش در عراق و سوریه برای ایالات متحده نسبت به افغانستان بسیار چشمگیر باشد.

ترامپ در دستوری به پنتاگون ۳۰ روز فرصت داده تا طرح جدیدی برای مبارزه با داعش در عراق و سوریه فراهم کند و این در حالیست که هیچ دستور مشابهی در مورد افغانستان نداده است.

معلوم نیست که آیا کاخ سفید میخواهد سیاست های اوباما در افغانستان را که همان آموزش نیروهای امنیتی افغان و نگاه داشتن نیروهای نظامی آمریکا برای عملیات های ضد تروریستی است را دنبال کند یا خیر؟

جیم ماتیس، وزیر دفاع جدید ایالات متحده در جلسه رای اعتماد خود با ابراز بی علاقگی به جنگ  افغانستان گفت:” طالبان درحال پیشروی هستند و حتی برخی موقعیت های ما را نیز تصرف کرده اند.” و جنگ افغانستان را جنگی فراموش شده خواند.

به هر حال در پنتاگون انتظار می رود،ماتیس به این موضوع نگاهی سخت گیرانه داشته باشد، این ژنرال بازنشسته ازاولین نفراتی بود که بعد از حملات یازده سپتامبر،درخواست اعزام نیرو به افغانستان را داده بود.

روز گذشته هنگامی که ماتیس در حال گفتگو با اشرف غنی،رئیس جمهور افغانستان بود،

یک مهاجم انتحاری، کارمندان دادگاه عالی افغانستان را هدف قرار داد که ۲۰ کشته و بیش از ۴۰ زخمی برجای گذاشت.

در همین حال،ژنرال جان نیکلسون فرمانده ارشد آمریکا در افغانستان قرار است برای صحبت در مورد جنگ در این کشور در کنگره حاضرشود.

حدود چهارماه پیش،مبارزه در افغانستان به یک بن بست تشبیه شده بود.ژنرال جوزف دانفورد،رئیس ستاد مشترک آمریکا در سپتامبر گذشته به کنگره گفته بود: نیروهای افغان در مبارزه با گروه های مخالف دولت متحمل تلافت بسیاری شده اند، ولی نیکلسون با دید خوش بینانه تری در ماه دسامبر گفته بود نیروهای افغانستان در سال گذشته پیشرفت خوبی داشته اند.

این تاقض گویی ها آن هم در سطح اول نیروهای نظامی آمریکا گویای سردرگمی آنها در جنگ افغانستان می باشد.ایالات متحده از زمان تجاوز به افغانستان تا کنون میلیاردها دلار  برای به اصلاح مبارزه با تروریسم هزینه کرده اما گویا تنها چیزی که این هزینه ها برای آنها به ارمغان آورده باتلاقی است که بیرون آمدن از آن سخت تر از ورود به آن بعد از لشکرکشی به این کشور در سال ۲۰۰۱ است.

نیکلسون با بیان اینکه دولت افغانستان تنها دو سوم جمعیت این کشور را در دست دارد از کنترل ۱۰ درصد جمعیت افغانستان (حدود ۳ میلیون نفر ) توسط طالبان خبر داد.

وی در ادامه با اشاره به بیش از ۲۱۰۰ ماموریت ارتش آمریکا در مبارزه با تروریسم و انجام آموزش ها و مشاوره به نیروهای افغان، اظهار داشت : درصدی از نیروهای ایالات متحده نیز در خارج از کشور حضور دارند که به محض دستور به مناطق درگیری  اعزام می شوند.

نگرانی دیگر در جنگ افغانستان که کلیدی ترین آنها نیز هست،وجود فساد در میان فرماندهان و رهبری نیروهای امنیتی این کشور است.

نیکلسون با اشاره به این موضوع گفت: تمرکز نیروهای افغان در این زمستان باید بر روی حذف افراد فاسد و بی لیاقت از ارتش و رساندن به موقع تدارکات به نیروها در جبهه جنگ باشد.

در اجلاس سران ناتو در جولای گذشته قرار شد ایالات متحده و متحدانش تا سال ۲۰۲۰ حدود ۸۰۰ میلیون دلار به نیروهای امنیتی افغانستان در راستای تجهیز و دیگر امور کمک کنند.

همچنین آمریکا وعده داده است سالانه ۳٫۵ میلیارد دلار به صندوق نیروهای نظامی و دولت افغانستان کمک کند که حدود ۵۰۰ میلیون دلار آن شامل هزینه های حدود ۳۵۰ هزار نفر از نیروهای امنیتی افغانستان خواهد شد.

ترجمه:محمد شمشیری

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی, شبه قاره

دیدگاه ها